Tým sa zrejme nakazila počas svojho pobytu v západnej Afrike. Informovala o tom v piatok fakultná nemocnica Sahlgrenska v Göteborgu, ktorá zároveň uviedla, že stav ženy sa už zlepšuje. V súlade so švédskymi predpismi, však bude táto pacientka prevezená z Göteborgu do fakultnej nemocnice v meste Linköping, kde ju umiestnia do špeciálnej starostlivosti.
Švédski zdravotníci spísali v rámci preventívnych opatrení zoznam všetkých ľudí vrátane personálu göteborgskej nemocnice, ktorí s nakazenou ženou prišli do kontaktu, uviedla agentúra DPA. Horúčka lassa je pomenovaná po nigérijskom meste Lassa ležiacom v štáte Borno, kde toto akútne vírusové ochorenie spojené s vnútorným krvácaním identifikovali v roku 1969 prvýkrát.
Vírus má podobné príznaky ako ebola a takisto si vyžaduje, aby zdravotníci nosili ochranný odev a pacienti boli izolovaní. Nákaza sa prejavuje horúčkou, bolesťami hlavy, celkovou slabosťou, nevoľnosťou či hnačkou. Primárne sa prenáša kontaktom s výkalmi hlodavcov. Prenos z človeka na človeka je možný krvou, močom či inými telesnými tekutinami a tiež infikovanými lekárskymi nástrojmi.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že vírus spôsobuje stratu sluchu približne 25 percentám nakazených pacientov a úroveň úmrtnosti je vo vážnych prípadoch až okolo 15 percent.
Horúčka lassa sa dlhodobo vyskytuje v krajinách západnej Afriky, v Európe je však veľmi zriedkavá. V nemocnici v Linköpingu sa už v roku 2011 liečila iná žena nakazená týmto vírusom, ktorá pracovala pre humanitárnu organizáciu Lekári bez hraníc (MSF) v západnej Afrike.