Keď sa stromy zazelenajú, skoré jarničky odkvitnú. Ak sa v tomto čarovnom čase vydáte načerpať silu do prírody, môžete obdivovať desiatky druhov rozkvitnutých kvetov. Toto sú tie najbežnejšie z nich. Lesné jarničky nezaháľajú.Kvitnú skoro pred pučaním stromov, aby ich neskôr nezatienili. Preto znášajú aj nízke teploty. Skoré jarné rastliny majú podzemné zásobné orgány, kde sa ukrýva dostatok živín. Nazhromaždili sa tam ešte minulý rok a umožňujú rastlinám vykvitnúť v čase, keď sa mnohé iné kvety ešte len prebúdzajú zo zimného spánku.
Podbeľ liečivý
Ako napovedá názov, žltá bylinka má liečivé účinky. Jej kvietky a listy sa sušia a využívajú na ochorenia dýchacích ciest. Podbeľ dokonca povzbudzuje organizmus a zlepšuje chuť do jedla. Kvitne od marca do apríla, najčastejšie ho nájdete na rúbaniskách a okrajoch ciest.
Trnka obyčajná
Na okrajoch lesov teraz začínajú kvitnúť kríky trnky. Ich voňavé biele kvietky určite neprehliadnete. Tie sa v ľudovom liečiteľstve využívajú pre močopudné účinky. A ak sa na tie miesta vyberiete na jeseň, môžete si pochutnať na trpko sladkých fialových bobuľkách. Plody trnky majú vysoký obsah vitamínu C, tlmia nadúvanie a zmierňujú hnačky.
Fialka voňavá
Je symbolom prebudenia prírody zo zimného spánku. Fialka kvitne od marca do apríla a málokto vie, že má aj liečivé účinky. Zbierajú sa vňať, koreň a kvety. Rastlinka pomáha pri zahlienení, proti kašľu, ale aj proti migréne a priaznivo pôsobí aj na vyrážky.
Veternica hájna
Rastie v listnatých a zmiešaných lesoch či parkoch takmer v celej Európe. Kvitne od konca marca do mája. Bieložlté lístky lákajú svojou krásou, rastlina je však jedovatá. Po kontakte listov s pokožkou môže vzniknúť zápal či pľuzgiere.
Blyskáč jarný
Žltý kvietok nájdete v lesoch od marca do mája. Kedysi sa využíval v liečiteľstve, verilo sa, že šťava z blyskáča ničí bradavice. Niektorí ľudia dodnes zbierajú napríklad mladé listy, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Zbierať sa však môžu iba do rozkvitnutia. Potom je rastlina jedovatá.
Deväťsil lekársky
Nájdete ho napríklad vo vlhkých alebo lužných lesoch. Deväťsil zdobia ružové až fialové kvietky, ktoré však nepríjemne páchnu. Rastlinka je liečivá. Skoro na jar sa vykopáva jej koreň, ktorý sa suší. V letných mesiacoch sa zbierajú aj listy. Používa sa na opuchy a bolestivé miesta pri dne, ischiase či reume a iných chorobách pohybového aparátu a pôsobí aj proti kŕčom. Kvitne od marca do apríla.
Drieň obyčajný
Patrí medzi prvé kvitnúce dreviny. Žlté kvietky tohto kríka sú chutnou pastvou pre hmyz, ktorý sa prebudil po zime. Nezbierajú sa kvety, ale až na jeseň červené plody - drienky, ktoré majú vysoký obsah vitamínu C. Možno si spomeniete, ako exprezident Rudolf Schuster častoval hostí domácou pálenkou - drienkovicou.
Čemerica purpurová
Zákonom chránená rastlinka kvitne aj v období, keď sú teploty jemne nad nulou. Vyžaduje si však dostatok svetla. Rozšírená je najmä vo východnej a sčasti v strednej Európe. U nás rastie hlavne na východnom Slovensku. Rastlinka kvitne od februára do apríla a je jedovatá.
Chochlačka dutá
Biele, žltkasté, purpurové alebo aj ružové či fialové. Takými farbami rozžiaruje jarný les strapcovitá kvetina, ktorá sa kedysi využívala na odstránenie črevných parazitov. Dnes sa už vie, že chochľačka obsahuje vyše 10 alkaloidov a je jedovatá. Lesy zdobí od marca do mája.
Pľúcnik lekársky
Pri prechádzke listnatými lesmi a ich okrajmi určite narazíte na červeno-modré kvietky. Chlpatá rastlina okrem krásy vyniká aj liečivými účinkami. Pľúcnik pôsobí protizápalovo, uľahčuje odkašliavanie, hojí sliznice dýchacích ciest a tráviaceho ústrojenstva, ale tiež zvyšuje zrážanlivosť krvi a lieči hemoroidy. Kvitne od marca do mája.
Prvosienka jarná
Patrí medzi prvé kvitnúce kvety. Nájdete ju v riedkych lesoch a na lesných lúkach. Jej žlté kvietky a listy sa sušia a využívajú na uvoľňovanie hlienov, zlepšenie odkašliavania či liečbu zápalov. Prispieva aj k rozpadu močových kamienkov, liečbe dny a celkovo upokojuje myseľ. Kvitne od apríla do mája.