"Keď som začal robiť filmy, môj učiteľ mi povedal, že film by mal ukázať ľudské sny. Táto snímka pomohla uskutočniť tie moje," priznal. Príbeh, zasadený do mongolského vnútrozemia rozpráva o žene, ktorá sa rozvedie so svojim postihnutým manželom, aby si našla iného muža, schopného finančne podporovať rodinu. Nápadníci sa však musia vyrovnať s faktom, že svojho pôvodného partnera stále oddane miluje.
Tuya de hun shi (Tuya's Marriage) posiela divákovi jasný antikapitalistický odkaz a na politicky nezávislom festivale bol medzi kritikmi tichým favoritom. Wang chcel ľuďom vyrozprávať nielen ľudský príbeh, ale poskytnúť im aj pohľad na vidiecky spôsob života, ktorý sa postupne vytráca. "Myslím si, že film nám dáva príležitosť zamyslieť sa chvíľu nad tým, o čo pre ekonomickú expanziu prichádzame. Nikdy sa to už nevráti," spresnil. Snímka bola v roku priaznivom pre ázijský film na Berlinale jednou z 22 súťažiacich prác. Hollywoodska produkcia sa dočkala iba jedného ocenenia.
Hviezdna zostava filmu Kauza: CIA získala Zlatého medveďa za výnimočný umelecký prínos. Juhokórejský hviezdny režisér Park Chan-Wook si prevzal cenu Alfreda Bauera za svoju prácu na romantickom filme, ktorý sa odohráva na psychiatrii - Ssaibogeujiman kwaenchanha (I'm a Cyborg, but That's OK). "Túto cenu by som chcel venovať svojej žene. Z mojej kariéry režiséra nie je práve nadšená. Doma nie som aj celé týždne, stále som zaneprázdnený a keď sa mi už konečne podarí prísť, mám hlavu plnú iných myšlienok. Preto dúfam, že keď sa teraz vrátim domov, povie našim priateľom: 'Môj manžel je režisér, no je to OK," vyhlásil. Za najlepšiu herečku vymenovali Nemku Ninu Hoss vďaka jej strhujúcemu hereckému výkonu v temnej snímke režiséra Christiana Petzolda, Yella, v ktorej si zahrala ženu z východného Nemecka unikajúcou na západ pred nedostatkom práce a sobášom. "Nie sú tam žiadne uplakané scény. Je to naozaj veľmi diskrétne hranie. Preto je omnoho krajšie vyhrať za túto úlohu nejakú cenu," tešila sa Hoss.
Argentínčan Julio Chavéz získal Strieborného medveďa pre najlepšieho herca vo filme The Other, v ktorom stvárnil muža snažiaceho sa začať nový život potom, ako jeho otec ochorie a žena otehotnie. Snímka tiež získala Veľkú cenu poroty. Zo Strieborného leva pre najlepšieho režiséra sa tešil izraelský filmár Joseph Cedar, ktorý nakrútil protivojnovú snímku Beaufort. Divák sa v nej stane svedkom stiahnutia poslednej izraelskej jednotky z územia Libanonu v roku 2000. Na nakrúcaní sa pritom podieľal štáb a herci, ktorí boli priamo týmto konfliktom poznačení. "Je to o strachu. O mojom vlastnom strachu. Chcel by som nám všetkým popriať, aby naši lídri dostali strach z vojny a našli guráž ukončiť ju," uviedol Cedar, ktorý počas povinnej vojenskej služby slúžil práve v Libanone.
Porote na Berlinale predsedal Paul Schrader, ktorý napísal scenár pre snímku Taxi Driver (1976), a nechýbali v nej ani herci Gael Garcia Bernal, Willem Dafoe, Palestínčanka Hiam Abbas či hongkonský producent Nansun Shi. Na 11-dňovom festivale premietli 373 filmov.
Zlatého medveďa získal čínsky film Tuya de hun shi
BRATISLAVA - Čínsky ľúbostný príbeh Tuya de hun shi o pastierke a jej dvoch mužoch získal na 57. ročníku medzinárodného filmového festivalu Berlinale najvyššiu cenu - Zlatého medveďa. Režisér Wang Quan'an komentoval zisk prestížneho ocenenia ako splnený sen a nádherný darček pri príležitosti lunárneho Nového roku svine.