Oznámil to Pražský komorný balet, ktorý Šmok viedol 20 rokov. Informácie priniesol spravodajský portál Českej televízie (ČT).
Bol hercom aj juniorským majstrom v krasokorčuľovaní, vystupoval ako hviezda v ľadových revue a tancoval folklór, ale slávu získal najmä ako choreograf, tanečník baletu a pedagóg. Po nástupe normalizácie v ČSSR prijal Šmok angažmán vo švajčiarskom Bazileji a stál tam v čele baletného súboru, po návrate do Československa založil Pražský komorný balet. Po skromných začiatkoch a bez dotácií sa súbor pod jeho vedením rokmi vypracoval na známych "Šmokovcov". Skupina presadzovala súčasné smery v modernom tanci a postupne sa stala najslávnejším českým tanečným súborom na svete.
Zosnulý umelec vychoval desiatky vynikajúcich interpretov, pôsobil ako profesor na Akadémii múzických umení v Prahe.
Pavel Šmok sa narodil v roku 1927 v slovenskej Levoči v rodine českého stavebného inžiniera. Absolvoval tam základnú školu, ale po vyhlásení Slovenského štátu v roku 1939 sa rodina presťahovala do Prahy. Časť gymnaziálneho obdobia prežil v Bratislave.
Šmok v minulosti vysvetlil, že v Pražskom komornom balete presadzovali mnoho pohybov, ktoré pochádzali z iných odborov, napríklad zo športu a akrobacie. Dodal, že si vyberali hudbu, ktorá nebola zložená pre balet, napríklad Glagolskú omšu Leoša Janáčka.
Za socializmu pôsobili Šmokove choreografie "ako zjavenie" - aj keď podľa klasikov baletu bol "kacírom", ktorý porušoval platné pravidlá, napísal portál ceskatelevize.cz.