Tieto spoločnosti mali vďaka firme Mossack Fonseca pomáhať mocným a bohatým tohto sveta pri praní špinavých peňazí či daňových únikoch. V zoznamoch figurujú najzvučnejšie mená svetovej politiky, ako sú ukrajinský prezident Petro Porošenko či Vladimir Putin. Chápadlá firiem však siahajú aj na Slovensko.
Panamská spoločnosť Mossack Fonseca pomáhala klientom prať peniaze, vyhýbať sa plateniu daní či rôznym sankciám. Okrem iných sa uniknuté údaje týkajú aj islandského premiéra Sigmundura Gunnlaugssona alebo futbalistu Lionela Messiho. Reálnych majiteľov v Paname kryl aj tak, že komunikovali s falošnými menami ako Harry Potter či Medvedík Pu. Podľa Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku sa v dokumentoch nachádza aj firma LATEM Trading, ktorá sídli v Bratislave a priamo spolupracovala s firmou Mossack Fonseca, ktorej pomáhala prať peniaze. V nej je konateľom holandský občan Gustaaf David Poelen. „Mossack Fonseca nie je nič viac, než bývalý obchodný partner. Nikdy tu nebolo žiadne zapojenie sa do prania špinavých peňazí, ktoré by sa týkalo osôb z Českej, či Slovenskej republiky," uviedol v stanovisku pre aktuality.sk. Podľa účtovníčky je firma už roky nečinná.
Na adrese, kde sídli firma však skoro vôbec nebýva. „Ten priestor patrí nejakému Holanďanovi, ale nezdržiava sa tu,“ povedal nám správca budovy. Na tej istej adrese býva aj exminister spravodlivosti Tomáš Borec (49). „Toho človeka nepoznám, pretože na schôdzach vlastníkov ho zastupujú slovenskí sprostredkovatelia,“ povedal Borec. Obrovskú kauzu už preverujú aj policajti z NAKA či Finančná správa SR, ktorá si vyžiada potrebné dokumenty. Na uniknutých zoznamoch je aj 115 ľudí či záznamov zo Slovenska. Podľa českej investigatívnej novinárky Pavly Holcovej je zoznam krátky, pretože Slováci si najímali českých právnikov, aby pre nich zakladali offshorové firmy.
„Problémom je, že sto z tých položiek sú ľudia, ktorí sú akcionármi len jednej firmy a väčšinou sú to ľudia z Holandska a zo Srbska,“ hovorí Holcová s vysvetlením, že títo akcionári sú len biele kone. Jedinými známejšími menami zo Slovenska na zozname sú podľa nej investičný poradca Milan Hošek a dámy známe z kauzy emisíí a mýtneho tendra - Jana Lütken a Zuzana Herichová. Tie sú ako konateľky viacerých schránkových firiem. Obe žijú v zahraničí. Holcová však upozorňuje, že na zoznamoch sú dvaja slovenskí majitelia veľkých firiem, ale aj istý krčmár z Košíc, ktorý viedol krachujúci podnik.
Česká novinárka: objavia sa nové mená
Pavla Holcová, ktorá tisícky dokumentov skúmala, tvrdí, že najzaujímavejším zistením je, že Mossack Fonseca ohýbala zákony proti praniu špinavých peňazí. „Slovenský zoznam je relatívne krátky, ale zaujímavé dokumenty v súvislosti so Slovákmi nachádzame pod tými českými dokumentami. Kuriózne je tiež zistenie, že jediná banka na svete, ktorá bola ochotná otvoriť účet bez toho, aby vedela kto je reálnym majiteľom bola česká eBanka. Ale pokračujeme v skúmaní a objavia sa ďalšie mená,“ dodala.
Kto ďalší je v dokumentoch
Mauricio Macri, argentínsky prezident
Alaa Mubarak, syn egyptského exprezidenta H. Mubaraka
Sigmundur Gunnlaugsson - islandský premiér
Pedro Almodóvar - španielsky režisér
Petr Kellner - najbohatší Čech
Daňový expert: Nie je to nelegálne
Peter Málach:
- V podstate na daňovom raji nie je nič zlé, pokiaľ to nie je obchádzanie zákona. Aj štandardné firmy majú sídlo v daňovom raji, to je normálne legálny biznis. Druhá vec však je, že by som si napríklad založil firmu v daňovom raji, ktorá poskytuje fiktívne, neexistujúce služby, to už je nelegálne a to je problém. Zlé na tom je to, že ak je to nelegálne, obchádza sa platenie daní v krajine, kde tie peniaze boli reálne vyprodukované.