"Držiteľ registrácie začne so sťahovaním šarží, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú na skladoch distribučných spoločností a lekární," uviedla pre TASR Diana Madarászová zo ŠÚKL.
Otvorené balenia môžu ľudia doužívať. "Pri dodržaní všetkých odporúčaní v príbalových informáciách môžu pacienti otvorené balenia lieku doužívať. V prípade výskytu alergickej reakcie alebo akéhokoľvek iného nežiaduceho účinku však zdôrazňujeme, že liek je potrebné ihneď prestať užívať a vyhľadať lekársku pomoc," upozornila Madarászová.
Zrušenie registrácie lieku v SR sa predpokladá na 29. apríla. Podľa ŠÚKL to nebude mať vplyv na dostupnosť liečby pre pacientov s akútnym ochorením horných dýchacích ciest. "Na Slovensku sú registrované viaceré lieky s rôznymi účinnými látkami v rôznych liekových formách - pastilky, sirupy, spreje, ktoré možno použiť ako alternatívy v liečbe," priblížila Madarászová. Pacientom radí poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom.
Lieky s účinnou látkou fusafungín prídu o registráciu po tom, čo sa vlani začalo prehodnocovanie ich účinku pre nežiaduce reakcie. Koordinačná skupina pre vzájomné uznávanie a decentralizované postupy (CMDh) Európskej liekovej agentúry v piatok (1.4.) oznámila, že odporúča registráciu zrušiť. Rovnaké odporučenie prišlo už vo februári od Výboru pre hodnotenie rizík liekov (PRAC) Európskej liekovej agentúry. Ten od roku 2015 prehodnocoval ich účinok po tom, čo v Taliansku zaznamenali viacero prípadov závažných alergických reakcií vrátane bronchospazmu.
"Výbor PRAC dospel k záveru, že prínos fusafungínu neprevažuje nad jeho rizikami, najmä čo sa týka rizika závažných alergických reakcií. Pacienti sa s otázkami môžu obrátiť na svojho lekára alebo lekárnika. Kým je liek obsahujúci fusafungín k dispozícii na trhu, odporúčame dôrazne dodržiavať kontraindikácie a opatrenia týkajúce sa tohto lieku," povedal pre TASR Jozef Hromjak zo spoločnosti Servier Slovensko.
Liek Bioparox je v SR registrovaný od roku 1992, nie je viazaný na lekársky predpis. Bez súhlasu lekára sa používa pri ľahších ochoreniach sliznice ústnej dutiny, hltana, krčných mandlí a horných dýchacích ciest. V ďalších prípadoch ho odporúča lekár. Lieky francúzskeho výrobcu Servier sa používajú asi v polovici štátov Európskej únie. Na Slovensku je registrovaný len Bioparox.