Tú jej riaditeľka Miloslava Šavelová predstavila pred týždňom na mestskom zastupiteľstve. Poslanec Bratislavského klubu Ján Budaj totiž hovoril o presune ZOO a zámene pozemkov s Číňanmi. Okamžite vznikli špekulácie, či naozaj zvieratá zmenia svoju adresu a predovšetkým, kto má o takýto presun záujem.
Pred vybudovaním bratislavskej ZOO sa uvažovalo o dvoch miestach, na ktorých by mohla stáť. Do úvahy brali okrem Mlynskej doliny Železnú studienku, ktorá sa ale po geologickom prieskume ukázala ako nevhodná. Pošuškáva sa však, že záhrada by sa mala z územia pri D2 presťahovať. Túto otázku otvoril poslanec Ján Budaj na zastupiteľstve. „Ako sa dívate na plány presunu ZOO zámenou pozemkov s Číňanmi?“ spýtal sa riaditeľky ZOO Miloslavy Šavelovej.
Tá však bola z otázky prekvapená. „Nič som o tom nevedela, ale odpovedala som, že v prípade, že by niekto vybudoval úplne novú ZOO s objektmi podľa súčasných časových plánov a že by boli nové inžinierske siete a nemali by sme havárie s kanalizáciou a s vodou, tak potom sa dá hovoriť o presťahovaní, ale inak nesúhlasím,“ prezradila Novému Času riaditeľka.
Kľúčové sú peniaze
Niektoré zvieratá žijú v chovných zariadeniach starých desiatky rokov. Týka sa to napríklad medveďov. Pýtali sme sa preto, či by bolo prípadné presťahovanie pre ZOO výhodné. „Musela by som vedieť, kde a koľko je na to peňazí. Teoreticky, ak by sa vybudoval nový krásny medvedinec, kde by bol biotop taký, ako má mať, kde by bol pavilón ľudoopov či africký komplex, že by sa to robilo na zelenej lúke, tak si vieme povedať, či zvieratá rozmiestnime geograficky alebo zoologicky podľa druhov,“ tvrdí Šavelová s tým, že na všetko sú potrebné peniaze.
„Keďže peniaze nie sú, tak sme tam, kde sme,“ uzavrela. Nový Čas sa snažil skontaktovať aj s poslancom Jánom Budajom, celý deň však mal vypnutý telefón. Podľa poradcu primátora Richarda Dírera však mesto nedostalo žiadnu ponuku na prípadné sťahovanie ZOO.