ČLÁNOK JE NA KONCI AKTUALIZOVANÝ O STANOVISKO SPOLOČNOSTI Marine & Industrial Service
Môže sa vám stať, že neuvidíte ani cent. Štefan Chudada (38) zo Zubáka pri Púchove vycestoval za elektromontážou do Nemecka. Nielenže si musel kúpiť všetko zariadenie, zaplatiť za stravu aj ubytovanie, dosiaľ čaká na svojich 2 800 eur. Ako sa vyhnúť takýmto problémom?
Štefan Chudada reagoval na pracovnú ponuku spoločnosti Marine & Industrial Service. Dohodli sa, že na živnosť vykoná elektromontážne práce v Nemecku, podpísal zmluvu o dielo a vycestoval. „Po dvoch týždňoch som sa dozvedel, že môj predchodca odišiel, pretože firma mu nezaplatila. Vravel som si, že mne sa to nemôže stať, veď mám riadnu zmluvu,“ rozpráva otec 6-ročného dievčatka.
Odpracoval mesiac a pred Vianocami si vzal voľno. „Keď som sa vrátil, nechceli ma vziať nazad, že nie je pre mňa robota. Napriek tomu som šiel do Mníchova, aby som si overil, aká je pravda, a tam už bol miesto mňa druhý človek,“ tvrdí muž, ktorý zostal bez peňazí i bez práce. Obrátil sa na políciu, prokuratúru, súd, ale bezvýsledne.
Sídlia v rodinnom dome
Spoločnosť Marine & Industrial Service sa podľa Obchodného registra zaoberá
prípravnými stavebnými, zváracími prácami, opravou lodí a strojov. Sídli v rodinnom dome v tichej štvrti v Trenčianskej Teplej. S majiteľom firmy sme sa spojili, odmietol sa vyjadriť. Ani jeho právny zástupca nám do uzávierky neposkytol stanovisko.
Stanovisko spoločnosti Marine & Industrial Service, s.r.o. :
Stanovisko spoločnosti Marine & Industrial Service, s.r.o. k obsahu uverejnených
informácií v tomto článku nebolo našej redaktorke v určenej lehote doručené. Spoločnosť po uverejnení článku nepožiadala o dodatočné uverejnenie stanoviska, o uverejnenie opravy alebo odpovede. Po uverejnení článku nám bola do redakcie doručená žaloba spoločnosti Marine & Industrial Service, s.r.o. zo dňa 29.06.2016 o ochranu dobrej povesti.
Z jej obsahu vyplýva, že spoločnosť popiera informácie uverejnené v článku, a to :
"Štefan makal v Nemecku ako otrok, nedostal ani cent : takto s ním firma vybabrala !", "Štefan podpísal zmluvu so sprostredkovateľkou firmou", "viac nemá prácu a nikto mu za odpracovaný čas nezaplatil ani cent", "keď som sa vrátil, nechceli ma vziať nazad, že nie je pre mňa robota", "všetky inštitúcie sú na neho prikrátke, túto firmu, ako polícia, prokuratúra", "s majiteľom firmy sme sa spojili, ale odmietol sa vyjadriť".
Z obsahu žaloby ďalej vyplýva nasledovné :
Pán Chudada nikdy nebol zamestnancom spoločnosti Marine & Industrial Service, s.r.o., ale mal s ňou uzavretú zmluvu o dielo ako živnostník. Spoločnosť nie pracovnou sprostredkovateľskou agentúrou.
Ďalej, dôvodom skončenia realizácie diela bolo to, že pán Chudata porušil zmluvné povinnosti, ktorými boli najmä :
(a) absencia poistenia zodpovednosti za škodu na majetku alebo na zdraví tretím osobám vo výške poistného krytia minimálne 120 tis. eur,
(b) nepredloženie platného formulára E 101 ( A 1 ),
(c) absencia preukázania registrácie na HWK ( Hanwerkkammer ) a iných orgánoch verejnej správy ( napr. daňový úrad ),
(d) absencia vedenia stavebného denníka,
(e) nedodržanie stanovených termínov podľa zmluvy o dielo,
(f) absencia predpísanej jazykovej vybavenosti zhotoviteľa,
(g) spôsobenie škody na stanovisku.
Pán Chudada vzal žalobu o zaplatenie ceny za dielo voči spoločnosti Marine & Industrial Service, s.r.o. späť, čo má nasvedčovať tomu, že uznal neexistenciu nároku.
Orgány činné v trestnom konaní sa zaoberali podaniami pána Chudadu a opakovane ich zamietli.
Spoločnosť komunikovať neodmietla, ale podala vysvetlenia, ktoré sa pravdivo
vyjadrovali k meritu veci.
Inšpekcia práce potrebuje podnet
"Zamestnanci, ktorí sú poškodení porušením povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov, môžu podať podnet na príslušnom inšpektoráte práce. Dôležité je, aby z podnetu bolo zrejmé, akej veci sa týka a proti komu smeruje. Podľa okolností prípadu orgány inšpekcie práce následne podnet odstúpia príslušnému orgánu do zahraničia," vysvetľuje Kamil Košík z Národného inšpektorátu práce.
Ak chcete pracovať v zahraničí, máte dve možnosti.
1. Nájsť si zamestnávateľa
- slovenská firma s vami uzavrie pracovnú zmluvu a vyšle vás do určenej krajiny, prípadne si vás na základe zmluvy o dielo či o spolupráci najme ako živnostníka
- nezabudnite si preveriť, či ide o seriózneho zamestnávateľa
- veľa môže naznačiť zmienka o ňom v rôznych zoznamoch dlžníkov
- ak zamestnancom dlhuje mzdy, môže mať aj dlhy voči Sociálnej poisťovni (www.socpoist.sk) a zdravotným poisťovniam (Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dôvera ZP, Union ZP)
2. Ísť cez agentúru
- kto má živnostenské oprávnenie na sprostredkúvanie zamestnania za úhradu, je v zozname sprostredkovateľov, ktorý vedie Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny
- súčasťou registra sprostredkovateľov je aj zoznam fyzických a právnických osôb s pozastavenou a zrušenou činnosťou
- agentúra s vami uzatvorí písomnú dohodu o sprostredkovaní zamestnania, ktorá obsahuje aj dĺžku zamestnania, druh práce, mzdu, podmienky zdravotného poistenia a sociálneho poistenia, ako aj rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie dohody
Pozor! Za sprostredkovanie práce si personálna agentúra od vás nemôže žiadať žiadny poplatok.
Ako si nájsť seriózny džob v zahraničí?
- internet hýri pracovnými ponukami, jediným oficiálnym zdrojom informácií je celoeurópska poradenská sie EURES
- navštívte www.eurues.sk a http://ec.europa.eu/eures
- na stránkach nájdete množstvo inzerátov na voľné pracovné miesta v jednotlivých krajinách Európskej únie
- pracovné ponuky sú zoradené podľa krajín a dá sa v nich ľahko vyhľadávať