Tržby týchto firiem sú spolu v hodnote 38 miliónov eur. Vyplýva to z aktuálnej analýzy špecializovaného portálu FinStat. Ten zostavil tabuľky firiem so spoločníkmi z Panamy podľa hodnoty tržieb a zisku. "Až 43 firiem dosahovalo kladnú EBITDU a 41 bolo ziskových. Firma s najväčšími tržbami je Biotron s tržbami v hodnote vyše 18 miliónov eur," konštatuje analytička FinStatu Jana Polakovičová.
Ako ďalej vyplýva z analýzy, najziskovejšia firma je spoločnosť Morcone, ktorá dosiahla zisk 10,4 milióna eur, tržby však mala len vo výške 20 000 eur. "Tento zisk je teda tvorený ostatnými výnosmi vo výške vyše 10,5 milióna eur. Ostatné výnosy tvoria v tomto prípade prevažne kurzové zisky," doplnila Polakovičová. Táto spoločnosť podľa FinStatu zaplatila daň vo výške 2880 eur, čo je hodnota najvyššej daňovej licencie. "Firma má v poznámkach účtovnej závierky kurzové zisky uvedené ako výnosy nepodliehajúce dani," podotkla analytička. Z firiem, na ktoré sa FinStat pozrel, 93 zaplatilo daň z príjmu, ale väčšina vo výške daňovej licencie.
Analýza FinStatu ďalej ukázala, že na dvoch rovnakých adresách sídli až 68 zo 168 spoločností, ktorí majú spoločníkov alebo akcionárov z Panamy. "Až 41 spoločností zo spolu 168 má sídlo na ulici Boženy Němcovej 8 v Bratislave, kde sídli spoločnosť Office House, ktorá prenajíma virtuálne sídla firmám. Taká istá firma sídli na Zámockej ulici 30 v Bratislave, kde sídli ďalších 27 spoločností," priblížila Polakovičová.
Všetky spoločnosti založené na ulici Boženy Němcovej majú opakujúcich sa konateľov, 10 firiem nemá uvedeného konateľa. Napríklad Martin Benedikovič figuruje ako konateľ v 12 spoločnostiach, pričom všetky sídlia na jednej z dvoch uvedených adries. FinStat spomína v analýze aj ďalších často sa opakujúcich konateľov ako Giannakis Tziannaros alebo Zdenka Kališová.
Najväčší počet takýchto firiem bol podľa portálu založený v roku 2014. "Značný nárast vzniku týchto spoločností bol zaznamenaný od roku 2009," dodala Polakovičová.