Reklama

Bez mladého mnícha Jána by to v meste nešlo: Pán času v Bratislave!

Bez mladého mnícha Jána by to v meste nešlo: Pán času v Bratislave!

Zdroj: Ivan Kováč

Reklama

Mních a kaplán Janko Lehotský (31) má pod palcom čas v Bratislave.

Opravuje totiž všetky kostolné hodiny. Niektoré za pár mesiacov, s inými sa trápil rok. Ako sa k tejto zodpovednej funkcii dostal a ako to robí? Katolícky kňaz a františkánsky mních Ján Lehotský (31), ktorý prijal meno Raimund, sa k zaujímavému koníčku dostal už v detstve. K remeslu ho priviedol otec už pred mnohými rokmi.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Mních Ján opravuje kostolné hodiny: Pán času!

    „Keď sme doma v Leviciach chodili do kostola, hodiny prestali fungovať. Otec je mechanik, tak sme sa do toho pustili. Chytilo ma to za srdce, a je to fajn relax,“ hovorí mních, vďaka ktorému v meste stačí zdvihnúť zrak a dozviete sa, koľko je hodín. Stará sa o historické skvosty na kostolíku na Zuckermandli, u Milosrdných bratov, Dóme sv. Martina, na radnici, Michalskej bráne či Starej tržnici.

    Prvé hodiny, ktoré opravoval, sú na Kostole Najsvätejšej Trojice pri rybnej bašte. „Stroj je z roku 1805, odbíjali, ale ručičky nešli. Keď sa odstránila mechanická porucha, chvíľku išli. No blesk trafil vežu a odpálil elektroniku, čiže teraz musíme opraviť elektroniku a zlomenú ručičku,“ prezradil Ján.

    Mladý mních máva pri opravách hodín aj zaujímavé zážitky. „Keď som odmontovával ručičky na Michalskej bráne, turisti zavolali na mestské múzeum, že niekto kradne ručičky,“ zasmial sa Ján. Kým opraví a nastaví hodiny, trvá to poriadne dlho. „Hodiny na dóme som opravoval 2 mesiace, ale bol som tam denne, Michalská brána trvala asi rok,“ prezradil. Väčšina hodín v meste sa už riadi pomocou GPS systému, čiže sa automaticky nastaví prechod z letného na zimný čas. „Netreba tam chodiť, ale minimálne raz do mesiaca chodím všetko skontrolovať alebo premazať,“ uzavrel mních.

    Ako sa hodiny opravujú

    1. obhliadka hodín a stroja

    2. stroj odmontuje a znesie ho z veže

    3. mechanizmus otestuje v dielni

    4. opravené hodiny namontuje späť vo veži

    5. vychytanie ,,múch“ a doladenie

    Najstarší hodinár žije v Poprade

    V Poprade riadi čas 76- ročný Jozef Petras. Už dvadsať rokov sa stará o trojo vežových hodín v meste. Pred dôchodkom bol hvezdárom na Skalnatom Plese.

    Anketa

    Všímate si pri prechádzaní mestom čas na vežových hodinách?

    • Áno89%
    • Nie10%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Autor: Natália Labudová

    Súvisiace