Podľa stanoviska Európskej komisie musí EÚ umožniť ľudom, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, aby prichádzali do jej členských krajín riadnym, riadeným, bezpečným a dôstojným spôsobom. Okrem toho sa únia musí lepšie pripraviť na to, aby dokázala dopĺňať chýbajúce talenty a zručnosti a riešiť demografické výzvy cestou proaktívnej pracovnej migračnej politiky.
Prvý podpredseda EK Frans Timmermans a eurokomisár pre migráciu a vnútorné záležitosti Dimitris Avramopulos v stredu uviedli, že exekutíva EÚ bude pracovať na sérii opatrení, ktoré sa týkajú legálnych migračných trás do Európy a integračných politík. V prvom rade chce EK vypracovať štruktúrovaný systém presídľovania. Tento návrh zavedie horizontálny mechanizmus so spoločnými pravidlami EÚ pre prijímanie a rozdeľovanie presídlených osôb, pravidlami týkajúcimi sa postavenia, ktoré treba priznať presídleným osobám, finančnej podpory a opatrení na zabránenie sekundárnemu pohybu.
Brusel chystá tiež reformu smernice EÚ o modrej karte. Posilnenie úlohy modrej karty ako celoeurópskeho systému sa má udiať cestou harmonizovanejšieho prístupu, ktorý spružní podmienky a postupy prijímania a posilní práva vysokokvalifikovaných štátnych príslušníkov tretích krajín. Medzi nové opatrenia patria aj kroky zamerané na prilákanie a podporu inovatívnych podnikateľov z tretích krajín, ktorí môžu podporiť hospodársky rast a tvorbu pracovných miest. EK chce okrem toho prehodnotiť existujúce pravidlá legálnej migrácie s cieľom zjednotiť a zjednodušiť predpisy týkajúce sa bývania, práce alebo štúdia rôznych kategórií štátnych príslušníkov tretích krajín.
Nakoniec EK presadzuje pokračovanie úzkej spolupráce s tretími krajinami v rámci existujúceho politického dialógu a operačnej spolupráce, ktoré sú súčasťou globálneho prístupu k migrácii a mobilite, s cieľom zabezpečiť účinnejšie riadenie migračných tokov. Komisia chce k sérii uvedených návrhov predložiť aj akčný plán EÚ v oblasti integrácie migrantov.