Riziko sa zvyšuje už pri vystriedaní viac ako dvoch sexuálnych partnerov počas celkovej sexuálnej aktivity. Cieľom výskumu gynekológov a psychológov bolo zistiť, aká je efektívnosť vzdelávacích a osvetových kampaní zameraných na zmenu sexuálneho správania mladých kanadských žien a mužov. Výskum sa uskutočnil v čase, keď v Kanade zaznamenali nárast infikovaných HIV medzi mladými mužmi a ženami.
HPV je nebezpečný aj preto, že niektoré jeho typy môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice (RKM). Upozornila na to Darina Sedláková z kancelárie WHO na Slovensku a dodala, že počas života sa vírusom infikuje až 80 percent všetkých žien. "Až päťdesiat percent sa nakazí takými, ktoré spôsobujú toto ochorenie. Použitie kondómov pritom nie je stopercentnou ochranou, pretože k prenosu stačí bežný kontakt s kožou v oblasti pohlavných orgánov," dodala Sedláková.
Vo výskumoch uskutočnených v SR sa odborníci zamerali hlavne na problém sýtenosti vybraných vzorcov sexuálneho správania - abstinenciu, virginitu (panenstvo), monogamiu, sériovú monogamiu, príležitostný a náhodný sexuálny styk. "Za rizikové sexuálne správanie považujeme sériovú monogamiu, náhodný (príležitostný) sexuálny styk, nedostatočnú ochranu pred pohlavne prenosnými chorobami a nechceným tehotenstvom, skorý začiatok sexuálneho života (pred 16 rokom), viac sexuálnych partnerov, nedostatočnú dĺžku doby vzájomného poznávania a aplikované techniky sexuálneho styku (análny a orálny sexuálny styk)," uviedla psychologička Eva Poliaková.
"Najviac sýteným vzorcom sexuálneho správania je sériová monogamia. Vysoké percento dievčat i chlapcov malo prvý sexuálny styk s náhodným sexuálnym partnerom a mali viac ako troch sexuálnych partnerov v období posledných šiestich, prípadne dvanástich mesiacov," dodala Poliaková. Zaujímavým zistením je, že dievčatá považovali za optimálne poznať viac sexuálnych partnerov pred vstupom do manželstva ako chlapci. Zároveň však väčšina dievčat ani chlapcov nevedela presne povedať, koľko sexuálnych partnerov je podľa nich bezpečné sexuálne spoznať.
V súvislosti so sexuálnym správaním sa dá hovoriť o dvoch modeloch. Prvý súvisí s pripustením rizikového správania mladých, ktoré potom racionalizujú a neberú ho vážne, alebo riziko popierajú. Ďalším významných faktorom je strach. Keď si riziková žena predstaví návštevu gynekológa, môže sa zľaknúť, že zistí niečo, čo ju iste nepoteší. Ak ho ale nenavštívi, nadobudne pocit, že je zdravá, hoci v jej najintímnejších partiách sa deje proces, ktorý sa môže v konečnom dôsledku skončiť smrťou. Ženy by si preto mali uvedomiť potrebu pravidelných gynekologických prehliadok. Určenie diagnózy a včasná liečba ešte v predrakovinovom štádiu totiž zabráni ďalší komplikáciám.
Prenosu vírusu sa dá zabrániť viacerými opatreniami. Základom je výchova a vzdelávanie, teda dostatok vedomostí o infekcii a jej prenose. Primárnou ochranou je očkovanie, nápomocný je aj skríning a v neposlednom rade komplexná prevencia sexuálne prenosných infekcií ako súčasť Národného programu pre reprodukčné a sexuálne zdravie. Očkovanie spolu so skríningom pritom zabezpečujú výrazný pokles rizika vzniku infekcie a ochorenia.
RKM zabíja vo svete každé dve minúty. Na Slovensku zomrie na túto diagnózu jedna žena každé dva dni. Sú to ale práve ony, kto môže rozhodnúť o tom, či bude ochorenie aj naďalej tretím najčastejším onkologickým ochorením u žien na celom svete vrátane Slovenska.
Vírus HPV bude ženy zabíjať viac ako HIV
BRATISLAVA - Ľudský papilomavírus (HPV) bude kanadské ženy a dievčatá zabíjať častejšie ako vírus HIV spôsobujúci AIDS. Vyplýva to zo záverov výskumu kanadských vedcov. Súvisí to podľa nich so sexuálnym správaním a častejším striedaním sexuálnych partnerov ako to bolo v minulosti, hlavne pred dovŕšením 16. roku života.