Obe mestá a kraj by mali v budúcnosti viac spolupracovať napríklad pri tvorbe projektov na čerpaní fondov EÚ alebo územnom plánovaní. Mestá, ktoré majú spolu takmer 150.000 obyvateľov a sú od seba vzdialené len 20 kilometrov, by tak mali byť prepojené ešte viac ako doteraz.
"Musíme vytvoriť protiváhu voči Bratislave a Košiciam," povedal župan Milan Murgaš. Podľa banskobystrického primátora Ivana Saktora, ktorý mal úzku spoluprácu oboch miest ako jeden z hlavných bodov svojho volebného programu, už dnes ľudia chápu Zvolen a Banskú Bystricu ako jeden celok a denne medzi oboma mestami cestuje za prácou, školou alebo kultúrou 35.000 ľudí. Primátor Zvolena Miroslav Kusein dodal, že sa končí dlhoročná rivalita medzi oboma mestami.
Politikov podporili pri dnešnom stretnutí aj zástupcovia podnikateľov z tohto regiónu. Kraj, mestá a podnikatelia vytvorili spoločnú komisiu, ktorá má za úlohu zistiť silné stránky a možnosti tohto tretieho slovenského metropolitného centra.
Podľa zistení komisie sa budú v budúcnosti koordinovať zámery rozvoja jednotlivých miest. Keď sa napríklad ukáže potreba výstavby športovej haly, postavia ju mestá spoločne tak, aby ju mohol využívať aj Zvolen aj Banská Bystrica, tvrdí Saktor. Podľa Kuseina prichádza čas na prehodnotenie regionálneho plánu rozvoja Banskobystrického kraja.
Jednou z prvých spoločných akcií by podľa Saktora mohlo byť osvetlenie štvorprúdovej cesty medzi mestami, Kusein chce zasa presadiť vybudovanie cykloturistického chodníka zo Zvolena do Banskej Bystrice popri rieke Hron. Za kľúčový problém však všetci označili zlú dopravnú infraštruktúru. Regiónu chýba najmä dokončenie rýchlostnej cesty R1 z Bratislavy do Zvolena a severojužné prepojenie rýchlostnou cestou R3 cez Banskú Bystricu do Ružomberka.
Zvolen a Banská Bystrica sa spoja
BANSKÁ BYSTRICA - Predstavitelia Zvolena, Banskej Bystrice a Banskobystrického samosprávneho kraja sa dnes dohodli na vzájomnej spolupráci pri vytvorení spoločného metropolitného centra.