Nový Čas vám prináša prehľad najčastejších zmien vo vašich očiach, ako si ich vysvetliť a na aké ochorenia poukazujú.
Žltý krúžok okolo rohovky
Kruh okolo očnej rohovky má veľa ľudí. V závislosti od farby zistíte, či je neškodný alebo poukazuje na nejaké ochorenie. Bielo-žltý kruh sa objavuje v starobe, ale ak máte pod 50 a toto sfarbenie spozorujete vo svojich očiach, bezpodmienečne navštívte lekára. Môže to byť znak zvýšeného cholesterolu. .
Vačky pod očami
Málo spánku, fajčenie, predispozícia - príčin vzniku očných vačkov je mnoho. Nie sú len kozmetickou nepríjemnosťou, ale môžu poukazovať aj na problémy s obličkami. Pri poruchách obličiek dochádza k narúšaniu cirkulácie tekutín v tele, voda sa tak ukladá na rôznych miestach, aj pod očami. Vačky môžu byť aj dedičné alebo sú zapríčinené príliš dlhým pobytom na slnku. Presné príčiny by mal určiť očný lekár.
Žlté sfarbenie
Žlté sfarbenie očí je najčastejšie príznakom poruchy pečene alebo narušenej premeny tukov. Tuk sa tak samovoľne neodbúrava, ukladá sa pod pokožkou očného viečka, a tak je viditeľný v očiach. Zažltnutie očí je taktiež typické pri hepatitíde. Ak ho spozorujete, neváhajte a ihneď navštívte očného lekára!
Suché oči
Suché oči sa medzičasom stali rozšíreným ochorením, pretože klíma, vzduch vysušený kúrením, TV alebo PC - to všetko stresuje naše oči. Sú suché, svrbia a sú začervenané. Pomoc pri riešení problému nájdete v lekárni. Avšak tieto symptómy sú zapríčinené aj poruchami štítnej žľazy. Ak začnete mať pocit, že vaše oči sú suché aj vonku pri vlhkom vzduchu, mali by ste navštíviť lekára a dať sa vyšetriť, či nie je zasiahnutá štítna žľaza.
Popraskané cievky
Cievy v očiach sú veľmi jemné a citlivé. To, že niektorá z nich praskne (napr. po veľkej námahe), nie je nič nezvyčajné. Ak sa to však stáva často, môže byť na príčine vysoký krvný tlak. Možná je tiež cukrovka. Tu sa cievy upchávajú a prasknú. Pozor! Ak malé červené fliačky, akoby po uštipnutí blchou, po dvoch týždňoch nezmiznú, mali by ste ísť bezpodmienečne k očnému lekárovi, aby zistil príčinu.
Červené oči
Červené oči môžu byť prejavom zápalu očných spojiviek. To sa dá ľahko liečiť a rýchlo sa hojí. Ale aj reumatické ochorenia zapríčiňujú zápal v strede očnej dúhovky (uveitída). Pozor! Bez liečenia s kortizónom hrozí strata zraku. Herpes, artritída a tuberkulóza môžu taktiež spôsobovať uveitídu. Ak začervenanie pretrváva niekoľko dní, choďte jednoznačne k lekárovi.
Vystupujúce oči
Ak vystupuje očná buľva z očnej jamky, zdá sa príliš veľká a oko sa doširoka roztvorí, je to symptóm autoimunitnej choroby Morbus Basedow. Pri nej napáda imunitný systém štítnu žľazu, očné svaly a tukové tkanivo okolo oka. Príčiny: tkanivo za očnou buľvou zhrubne. Tak sa očné viečko správne nepriviera a oko vysychá, zapáli sa a vystupuje dopredu. Návštevu očného lekára neodkladajte! Choroba je nevyliečiteľná, ale môže sa zmierniť liekmi.