Ten totiž rozhodol tak, že Mešencová ostáva v advokátskej alebo justičnej praxi, ale spochybnil zároveň možnosť, aby sa advokát stal agentom polície. "Myslím si, že neexistuje taký spôsob, aby mohol byť advokát agentom. NS rozhodol, že advokát sa do vyšetrovania takýmto spôsobom nesmie miešať," povedal Mešencová. V tomto zmysle je z dnešného rozhodnutia súdu sklamaná.
Svoje konanie voči advokátovi Pavlovi P. Mešencová neľutuje. "Verím, že sa na mňa už nikto neobráti takým spôsobom ako JUDr. Pavol P.," komentovala Mešencová svoje zotrvanie v advokátskom povolaní. Práve Pavol P. Mešencovej v júli 2004 prisľúbil 100 000 korún za to, že ovplyvní svojho klienta v prospech obžalovaného, ktorého v rovnakej trestnej veci zastupoval on. Rovnakú sumu mal dostať aj jej mandant. Na ďalšom stretnutí 16. septembra 2004 jej údajne advokát Pavol P. odovzdal úplatok 30 000 korún. Špeciálny súd Pavla P. v novembri 2006 odsúdil za podplácanie na dvojročný trest.
Právny zástupca advokátky Mešencovej, Daniel Lipšic, považuje rozhodnutie NS za šalamúnske na prvé počutie, lebo advokátka Mešencová nekonala ako agent vo vlastnej veci svojho klienta a preto súd upustil od jej potrestania. Lipšic však so závermi chce počkať na prvé písomné vyhotovenie rozhodnutia NS. V budúcnosti by podľa Lipšica mala byť prípustná možnosť, že advokáti by boli agentmi, avšak za predpokladu, že by sa takáto činnosť netýkala ich klienta. Lipšic v dnešnom rozhodnutí vidí pozitívum v tom, že sa "skončila neprijateľná naháňačka, ktorú Slovenská advokátska komora voči Mešencovej vyvolala a bola za hranicou únosnosti".
Najvyšší súd potvrdil, že advokát nesmie byť policajný agent
Aktualizované
BRATISLAVA - Advokátka Mária Mešencová si nevie predstaviť, akoby mohol vyzerať boj s korupciou v rámci advokácie po dnešnom rozhodnutí Najvyššieho súdu (NS) SR.