Rómovia nemajú rovnaký prístup k pracovným miestam, vzdelaniu, bývaniu a zdravotnej starostlivosti. Násilné vysťahovania Rómov sú aj naďalej dôvodom na obavy. Okrem toho skutočnosť, že rómske deti často nedostávajú rovnakú kvalitu vzdelávania ako ostatné deti, len udržiava začarovaný kruh chudoby. To je dôvod, prečo sme presvedčení, že existuje naliehavá potreba, najmä pre rómske deti, získať lepší prístup k vzdelaniu.
Európske inštitúcie a členské štáty sa zaviazali bojovať proti diskriminácii a segregácii a za zlepšenie integrácie rómskej komunity. Aj keď je integrácia Rómov v prvom rade zodpovednosťou členských štátov, stratégia "Európa 2020" dáva prednosť akciám, ktoré uprednostňujú sociálno-ekonomické začlenenie Rómov a predchádzanie diskriminácii. V tejto súvislosti pod heslom "pre Rómov s Rómami", podniká Komisia cielené komunikačné aktivity v boji proti diskriminácii a stereotypom proti rómskemu obyvateľstvu. Pre obdobie 2014-2020 Komisia taktiež poskytuje ďalšie finančné prostriedky na opatrenia zamerané na sociálne začleňovanie prostredníctvom Politiky súdržnosti. Vďaka ich jednomyseľnému prijatiu odporúčania Rady o Rómoch v roku 2013 potvrdili členské štáty tiež svoj záväzok k začleňovaniu Rómov. Avšak, je potrebné urobiť viac jednak na národnej, no najmä na miestnej úrovni. Z tohto dôvodu Európska únia naďalej podporuje vnútroštátne orgány, no tiež a predovšetkým miestne zainteresované strany v ich práci na ochranu základných práv Rómov.
Teraz je potrebné zabezpečiť účinné vykonávanie týchto iniciatív. Komisia, ako strážkyňa zmlúv, bude naďalej podporovať a monitorovať antidiskriminačné politiky členských štátov, aby zabezpečila rešpektovanie základných práv pre všetkých. Rómovia sú súčasťou našej Únie a nesmú zaostávať.
Vyhlásenie podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa a komisáriek Marianne Thyssenovej, Vĕry Jourovej a Coriny Creţuovej pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov 8. apríla 2016.