Podľa spravodajského servera Index.hu opozičné strany návrh kabinetu odmietli. Predseda parlamentnej frakcie vládnucej strany Fidesz Lajos Kósa po schôdzke povedal, že strany v zásade súhlasili s tým, že bude treba upraviť základný zákon. Teraz podľa jeho slov prebieha diskusia o detailoch.
Výhrady voči návrhu mali ultrapravicová strana Jobbik aj ochranárska strana LMP.
Pôvodne bolo pozvaných päť strán, Maďarská socialistická strana (MSZP) však ešte v stredu vyhlásila, že v návrhu vlády ponechali nariadenia, ktoré rátajú s možnosťou obmedzenia médií a telekomunikácií, čo je pre socialistov neprijateľné, preto pozvanie odmietli. Štvrtou stranou bola menšia vládna strana KDNP.
Minister obrany István Simicskó piatkovú schôdzku inicioval ešte začiatkom januára. Spolu so šéfom rezortu vnútra Sándorom Pintérom 24. marca oznámili, že vláda schválila prípravu protiteroristického akčného balíka. Pintér vyhlásil, že návrh by mal byť hotový v apríli, parlament by ho mal prerokovať v zrýchlenom konaní.
Návrh si vyžiada nielen úpravu ústavy, ale aj viacerých zákonov, pri ktorých je potrebná dvojtretinová väčšina v parlamente, ďalej zákona o národnej bezpečnosti, policajného zákona i trestného zákonníka.
Ďalšie kolo rokovaní parlamentných strán bude o dva týždne. Strany rokovali o úpravách ústavy potrebných pre uvedený plán už 1. apríla na pôde ministerstva vnútra.
Na internetovej stránke teroristickej organizácie Islamský štát sa minulý týždeň objavil odkaz, podľa ktorého po útokoch v Bruseli môžu prísť na rad Portugalsko či Maďarsko. Denník Népszabadság v tejto súvislosti citoval analytikov medzinárodného inštitútu Middle East Media Research Institute (MEMRI), podľa ktorých to však neznamená, že práve tieto krajiny sú terčom ďalších útokov. Podstatou odkazu je, že žiadna krajina Európy nie je v bezpečí, tvrdia experti.