Ak mali k tomuto nápoju lekári na konci dvadsiateho storočia výhrady, teraz ho začínajú odporúčať. Podľa všetkého totiž látky obsiahnuté v horúcom výluhu z pražených kávových zŕn pôsobia blahodárne na ľudský organizmus v mnohých ohľadoch. Najnovšie vedci z Anglicka zistili, že kofeín má pozitívny vplyv na mentálne funkcie a môže pomáhať v prevencii a liečbe demencie.
Kofeín totiž zlepšuje kognitívne funkcie, pozornosť a predovšetkým skracuje reakčný čas. Teda človek po požití tejto látky obsiahnutej v káve rýchlejšie myslí a pohotovejšie reaguje. Pozitívne účinky kofeínu sú výraznejšie u osôb vyššieho veku.
"U zdravých ľudí dochádza k zlepšeniu reakčného času kognitívnych funkcií. Zistili sme tiež, že čas potrebný na spracovanie informácie pri jednoduchom rozhodovaní sa tiež zlepší," uviedol doktor Kanchan Sharma z University of Bristol v rozhovore pre denník The Mail.
Kofeín je najpoužívanejšou stimulant v ľudskej spoločnosti. Jeho možnosti farmakologické sú napriek tomu stále málo prebádané. Podľa všetkého by však mohol pomáhať aj ľuďom s neurodegeneratívnymi chorobami.