V stredu v Moldave nad Bodvou dosiahla podľa analýzy Pavla Faška a Olivera Bochníčka maximálna denná teplota vzduchu 27,5 stupňa Celzia. Hodnota najvyššej teploty vzduchu na Slovensku pre 6. apríl, zo Štúrova z roku 1968, bola takto prekonaná o takmer jeden stupeň Celzia.
Extrémne vysoká teplota vzduchu zo stredy znamená podľa klimatológov zároveň aj najskorší výskyt takejto hodnoty teploty vzduchu na Slovensku vo vývoji teploty vzduchu v priebehu roka do 6. apríla. ,,V Moravskom Svätom Jáne už namerali 7. apríla 2011 27,7 stupňa Celzia, ale to bolo o deň neskôr ako teraz," podotýkajú.
Priemerná denná teplota vzduchu v Orechovej dosiahla v stredu hodnotu 18,8 stupňa Celzia. Vyššie hodnoty teploty vzduchu boli do 6. apríla v histórii meteorologických meraní na Slovensku zaznamenané podľa SHMÚ iba na štyroch meteorologických staniciach na juhozápadnom Slovensku, a to Bratislava-Trnavská 19 stupňov, Bratislava-Koliba, Štúrovo a Pohronský Ruskov spoločne 18,9 stupňa Celzia na začiatku jari v rokoch 1975, 1976 a 1989.
Popri rekordoch teploty vzduchu, ktoré sa v stredu výraznejšie sústreďovali do východnej polovice Slovenska, bol podľa klimatológov zaujímavý aj teplotný kontrast medzi západom a východom Slovenska. ,,Ak na juhovýchodnom Slovensku dosiahla teplota vzduchu viac ako 27 stupňov, tak na krajnom západe a severozápade Slovenska to nebolo ani 20 stupňov Celzia," informujú Faško a Bochníček.
Na Malom Javorníku, blízko Bratislavy, napríklad v stredu dosiahla maximálna denná teplota vzduchu 15,6 stupňa Celzia. Tento kontrast v teplotných podmienkach prispel podľa klimatológov k vytváraniu búrok. ,,Tie boli na severovýchodnom Slovensku dosť zaujímavé, pričom v niektorých lokalitách pri nich napadali krúpy s priemerom pár centimetrov," podotýkajú.
SHMÚ varuje pred búrkami
Výstrahu prvého stupňa pred búrkami vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pre niektoré okresy východného Slovenska. Podľa internetovej stránky ústavu platí výstraha v sobotu do 17. hodiny.
Varovanie pred búrkami sa týka okresov Svidník, Stropkov, Medzilaborce, Humenné a Snina. SHMÚ tu ojedinele očakáva výskyt búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 60 až 75 km/h.
,,Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, ako stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov," dodáva SHMÚ.