Tomu od februára chýbajú už traja z celkovo 13 sudcov. Začiatkom februára Kiska oznámil, že do marcových parlamentných volieb už nerozhodne o kandidátoch na ústavných sudcov, ktorých mu ponúkla Národná rada SR a počká si na novú politickú parlamentnú reprezentáciu. „Prezident začal po voľbách politické rokovania s predstaviteľmi politických strán o Ústavnom súde a riešení situácie, ktorá nastala,“ informoval riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR Roman Krpelan.
Na miesto, ktoré sa vo februári uvoľnilo po Ľubomírovi Dobríkovi, zvolila bývalá snemovňa dvoch poslancov Smeru-SD Mojmíra Mamojku a Janu Laššákovú. Ďalšie dve miesta ostali nezaplnené potom, ako si Kiska dokázal zo šestice kandidátov parlamentu na tri uvoľnené miesta v roku 2014 vybrať iba sudkyňu Janu Baricovú. K ostatným mal výhrady.
Schôdzku s hlavou štátu už absolvoval aj nový predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS). Podľa toho by situáciu s chýbajúcimi ústavnými sudcami mohla koalícia riešiť už v dohľadnej dobe. "Ústavný súd je takmer nefunkčný, takže bude dôležité nájsť konsenzus medzi predstavami prezidenta a Národnej rady," povedal šéf parlamentu. "Celá situácia okolo spolitizovania voľby kandidátov na ústavných sudcov neprospieva ani Ústavnému súdu, ani štátu. Takže sa musíme zamyslieť nad mechanizmami aj nad výberom kandidátov. Je úlohou koalície, aby sme elitu sudcov dostali na Ústavný súd," uviedol Danko. Laššáková aj Mamojka podľa neho spĺňajú odborné kritériá, ale je na zvážení, do akej miery sú politickými nominantmi.
Predmetom rokovaní je i ústavné riešenie problému. Snaží sa oň ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka vládneho Mosta-Híd Lucia Žitňanská. Jej strana predstavila pred voľbami konkrétny návrh zmeny ústavy, ktorý by upravil kompetencie pri menovaní ústavných sudcov. „Máme záujem to riešiť na úrovni ústavného zákona. Konkrétne riešenie by som však rada nechala najskôr na rokovania,“ uviedla k tejto téme Žitňanská. „Dlhodobo som presvedčená o tom, že situáciu na Ústavnom súde treba riešiť zmenou ústavy, respektíve ústavným zákonom. Výsledkom chaosu, ktorý vznikol v dôsledku rôznych rozhodnutí Ústavného súdu, je to, že interpretácie sú rôzne od rôznych právnikov. Toto právnej istote a Ústavnému súdu, samozrejme, nepomáha,“ pomenovala súčasnú situáciu.