Konštatoval to hlavný ekonóm spoločnosti Coface Julien Marcilly. ,,Hoci zatiaľ nedávne marcové bombové útoky nespôsobili jednotlivým sektorom vážne škody, očakáva sa výrazný dosah na cestový ruch," povedal.
Po tom, čo Rusko uložilo Turecku tvrdé sankcie za zostrelenie ruského vojnového lietadla v Sýrii na sklonku vlaňajšieho roka, sektor cestovného ruchu trpí aj v súčasnosti opatreniami vyplývajúcimi či už z rušenia letov, ako to bolo hneď po bombových útokoch, alebo rušením pobytov turistov v krajine z dôvodu obáv o bezpečnosť.
,,Podiel cestovného ruchu na hrubom domácom produkte (HDP) krajiny predstavoval vlani 5 %. Odhady na tento rok podľa WTTC však už hovoria len o 2 %," vyčíslil Marcilly. Podľa nemeckej asociácie cestovných kancelárií a najväčšieho svetového touroperátora TUI sa pritom objem objednávok na pobyty do Turecka medziročne znížil o 40 %.
Nateraz dobrým signálom pre tureckú ekonomiku je podľa jeho slov vývoj libry. ,,Po tom, čo trpela vysokou volatilitou na svetových trhoch v rokoch 2014 a 2015, od začiatku januára posilnila aj voči doláru aj voči euru," opísal. Ani nedávne marcové útoky zmenu nepriniesli.
,,Vnímame tu však zhoršenie platobnej morálky spoločností. Tie dávajú prednosť zadržiavaniu hotovosti a meškajú s platbami, a to aj z dôvodu rizika v súvislosti s prípadnými teroristickými hrozbami," konštatoval Marcilly.
Dokonca, aj keď podnikateľská dôvera začiatkom roka 2016 vzrástla a obdobne aj dôvera spotrebiteľov, násilnosti môžu podľa neho postupne túto dôveru oslabovať. Už po marcových útokoch v Ankare a Istanbule klesli predaje domov v juhovýchodnom regióne krajiny a obrat nákupných centier víkend po bombových útokoch poklesol o 30 až 40 %.
,,Ak sa takéto útoky budú aj pred letnou sezónou či v rámci nej opakovať, potom môže pokles dôvery ohroziť domáci dopyt, ktorý sa na HDP podieľa dvoma tretinami," dodal ekonóm.