Tento stav má zničujúce dôsledky aj na miestnu komunitu, ktorá teraz deti vníma ako potenciálnu hrozbu. Podľa UNICEF až 75 percent detí používaných pri útokoch sú dievčatá. UNICEF v utorok informoval, že počet detí, ktoré sa stali páchateľmi samovražedných atentátov v Nigérii, Kamerune, Čade a Nigeri, stúpol zo štyroch v roku 2014 na 44 v roku 2015.
Súčasne stúpla aj frekvencia samovražedných atentátov vo všeobecnosti - z 32 zaznamenaných v roku 2014 na vlaňajších 151 prípadov. Vlani bolo na území Nigérie spáchaných 89 samovražedných atentátov, v Kamerune ich bolo 39, v Čade registrujú 16 útokov a v Nigeri sedem.
Islamistické hnutie Boko Haram vysiela svojich atentátnikov do mešít, na rušné trhy a na ďalšie ľahko dostupné miesta. Okrem toho sa predpokladá, že ako páchateľov atentátov využíva aj svojich zajatcov, často práve deti. Regionálny riaditeľ UNICEF pre západnú a strednú Afriku Manuel Fontaine uviedol, že práve oklamanie detí a ich zneužitie patrí k najhorším prejavom násilia v Nigérii a okolitých krajinách.
Sunnitskí fundamentalisti z hnutia Boko Haram bojujú na severovýchode Nigérie a v pohraničných oblastiach susedných krajín za vytvorenie náboženského štátu. Tieto milície pred rokom prisahali vernosť Islamskému štátu, ktorý stále ovláda rozsiahlu časť územia Sýrie a Iraku a destabilizuje aj situáciu vo viacerých krajinách Maghribu a subsaharskej Afriky.