Do vybraných súprav na strednom Slovensku nasadil trojčlenné hliadky zo svojej politickej strany, ktoré majú zaistiť bezpečnosť cestujúcich. Ak budú Kotlebovi vlakoví žandári aj naďalej rozdávať letáky, železničná spoločnosť ich z vagónov vykáže. Odborníci sa zhodujú, že Kotleba vytvára strach a zároveň cez populistické riešenie problémov si naháňa nových voličov.
Marian Kotleba tvrdil, že od železníc získal zoznam rizikových vlakov so zvýšenou kriminalitou. Samotná železničná spoločnosť to poprela. „ŽSSK nebola oficiálne požiadaná o poskytnutie žiadneho zoznamu rizikových vlakov, ĽSNS takýto zoznam neposkytla a ani žiadnej inej osobe. Rovnako strana nemá súhlas distribuovať vo vlakoch propagačné materiály a letáky, čo je platená služba,“ konštatovala hovorkyňa ŽSSK Jana Morháčová. Trojčlenné hliadky však aj včera distribuovali tlačoviny s podobizňou svojho predsedu.
Kotleba na výsluchu
Letáky už preveruje polícia, lebo sa v nich píše aj o „cigánskom extrémistovi“ či „cigánskom asociálovi“. Policajný prezident Tibor Gašpar potvrdil, že pre ne včera Marian Kotleba vypovedal. „Niekedy mám subjektívne pocit, že je to za hranou, ale musíme trestný čin dokázať,“ dodal Gašpar s tým, že odmieta Kotlebovo obviňovanie v letáku, že polícia zlyháva, a prečo vraj Kotleba zakladá samozvanú domobranu. „Teraz tu máme politika, čo chce nahradiť políciu,“ dodal Gašpar. Hovorí, že vo vlakoch môžu byť len ako bežní občania a nemôžu používať policajné spôsoby.
Čo budú robiť? Nič
Nový Čas sa bol pozrieť, ako Kotlebove hliadky fungujú v praxi. Trojčlenná skupina na čele s poslancom Petrom Krupom, ktorý sa preslávil zbraňou v parlamente, v utorok mapovala situáciu vo vlaku na trati Zvolen – Levice. „Informujeme ľudí, prečo sme sa tak rozhodli, a dohliadame na poriadok. Ak by došlo k incidentu, snažili by sme sa upokojiť situáciu, a ak by sa to vyhrotilo, zavoláme 158 a počkáme na príchod polície,“ uviedol Krupa. Polície, o ktorej v letáku píšu, že zlyháva. „Rizikové vlaky sú, keď sú sociálky a keď ráno žiaci chodia do školy,“ dodal Krupa s tým, že chcú incidentom skôr predchádzať. „Pokiaľ nebudú oni vyvádzať, nemáme prečo zasahovať,“ zakončil Krupa.
Nový druh kampane v teréne
Podľa odborníkov Kotleba na Slovensku priniesol nový spôsob získavania voličov. Je síce prácny, ale efektívny. „Kotleba šikovne zneužíva zlyhávanie štátu,“ tvrdí politológ Eduard Chmelár. Pripomína, že jeho branci pomáhali pri povodniach ešte pre príchodom záchranárov, či rúbali dôchodcom drevo na zimu. „On si kampaň fakt odmakal a nie tým, že sa dal vylepiť na stovky bilbordov. Ľuďom, ktorým nejakým spôsobom pomohli, sa ich fašistické prejavy zdajú irelevantné. Jediný spôsob je, aby štát fungoval poriadne a Kotleba sa tak stane smiešny,“ dodal Chmelár s tým, že vlakové hliadky sú určite nesmelým začiatkom. „Aj v tridsiatych rokoch na podobnom princípe začali vynikať polovojenské Hlinkove gardy,“ uzavrel.
Je to neprijateľné
Lucia Kurilovská, rektorka Policajnej akadémie
Je neprijateľné, aby si samozvaná skupina uzurpovala spravodlivosť pre seba. To sa teraz dohodne skupinka piatich a bude sa správať nad zákonom? Istej skupine ich správanie môže imponovať, lebo budia dojem, že pomáhajú. Je to politická kampaň ako každá iná. Treba však povedať, že sú to extrémisti. A aj kvôli nim sa bude v tejto oblasti určite meniť zákon.