Podľa marcového prieskumu chodíme k lekárovi pomerne často, za posledný rok to bolo 9 z 10 ľudí. Väčšina z nás si tam posedí vyše hodinu.
Čo ďalšie prieskum odhalil?
Viac ako hodinu už niekedy čakala na ošetrenie väčšina z nás, až 85 %. Takmer každému piatemu Slovákovi sa dokonca stalo, že sa po dlhom čakaní vôbec nedostal do ordinácie. „K lekárovi si často ideme len pre odporučenie na vyšetrenie, ale aj tak musíme väčšinou čakať v čakárni plnej chorých ľudí. Okrem toho, že nás to stojí čas, vystavujeme sa i riziku nakazenia,“ vysvetľuje všeobecná lekárka Etela Janeková.
Prieskum ďalej ukázal, že naša dôvera v lekárov nie je jednoznačná. 8 z 10 opýtaných si myslí, že pri predpisovaní liekov väčšina lekárov uprednostňuje záujmy farmaceutických spoločností pred potrebami pacientov. Tri štvrtiny Slovákov sa aspoň raz muselo zaoberať svojou diagnózou či diagnózou člena rodiny.
Z nich sa pri určovaní diagnózy na prvé stanovenie plne spolieha len 17 %, aktívne si ju však u iného lekára overuje len 29 %. Zvyšných 54 % síce považuje druhý lekársky názor za dôležitý, doteraz ho však nevyužilo. „Druhý lekársky názor vám môže nielen výrazne ušetriť čas a peniaze, ale niekedy i zachrániť život,“ tvrdí Janeková.