Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
13.04.2016 13:17 | Správy | Domáce správy

Vláda vymenovala nového splnomocnenca pre národnostné menšiny: Bukovszky chce podporiť kultúru

Vláda v stredu vymenovala svojho nového splnomocnenca pre národnostné menšiny.

Od štvrtka 14. apríla bude túto funkciu vykonávať László Bukovszky. Ten na úrade splnomocnenca pôsobil za Lászlóa Nagya (Most-Híd).

Táto pozícia nie je obsadená od konca júna 2013, kedy sa Nagy rozhodol odísť z tohto postu. O abdikáciu požiadal po výzve predsedníctva Mosta-Híd. Dôvodom bolo to, že v parlamente neprešla novela zákona o používaní jazykov národnostných menšín. Tá by umožnila, aby sa železničné stanice a zastávky v obciach, v ktorých sa používa jazyk národnostných menšín, boli označené v ich jazyku.

Od 1. júla 2013 bola riadením úradu splnomocnenca poverená Mária Jedličková.

 

Bukovszky chce zmeniť systém podpory kultúry

Jedným z hlavných cieľov misie nového splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny Lászloá Bukovszkého je schválenie nového zákona o fonde na podporu kultúry národnostných menšín. Splnomocnenec, ktorého do funkcie dnes vymenovala vláda, si od tohto zákona sľubuje stabilizáciu a odpolitizovanie podpory národnostnej kultúry na Slovensku.

"Za rovnako dôležité považujem aj reštartovanie všetkých aktivít úradu, ktoré vyplývajú z jeho štatútu a za posledné roky chýbali," uviedol pre TASR Bukovszky. Podľa nového splnomocnenca by mal úrad fungovať aj ako koordinačný orgán medzi ministerstvami, ktoré sa zaoberajú jednotlivými aspektami života menšín žijúcich na Slovensku.

László Bukovszky bol v štruktúrach úradu splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny za čias splnomocnenca Lászlóa Nagya. Na starosti mal odbor národnostnej politiky. V minulosti pracoval ako riaditeľ sekcie v ÚPN, vybudoval a riadil Archiv bezpečnostních složek v Českej republike. Je členom dozornej rady Ústavu pamäti národa a v predchádzajúcom období pôsobil ako ombudsman strany Most-Híd.

 

 

 

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk




Americký prezident Donald Trump.
Zmenil Donald Trump PLÁNY?! Aha, čo povedal vo svojom vyhlásení
Taliansky tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona.
Foto
Calzona oznámil nomináciu na dvojzápas so Slovinskom: Vyškrtnúť musel opory!
Kanye West.
Foto
Kanye West opäť šokoval: Sila, čo požaduje od 5-ročných chlapcov! To myslí vážne?
V Kirgizsku sa v nedeľu konajú parlamentné voľby (ilustračný obrázok)
Vyriešil sa spor, ktorý sa vliekol od rozpadu Sovietskeho zväzu: Prezidenti podpísali dohodu!
Prezident USA Donald Trump.
Trump sa vyhráža Európskej únii: 200% clá na TIETO produkty?!
(ilustračné foto)
ZVERSTVO ruskej armády: Strašné, čoho sa mali dopustiť na zajatcoch!
Netanjahu čoskoro navštívi Maďarsko, zatykač ICC sa nebude brať do úvahy
Netanjahu navštívi Maďarsko, je na neho vydaný medzinárodný zatykač: Vláda prezradila, čo spraví!
Že mu nebolo hanby spraviť niečo také (ilustračné foto)
Zlodej nemal zľutovania: Krádežami v nehnuteľnostiach spôsobil škodu za tisíce!
Arménsky premiér Nikol Pašinjan.
KONIEC desaťročia trvajúceho konfliktu?! Azerbajdžan a Arménsko hlásia veľké novinky
Kamióny sú odstavované v súvislosti s kamiónovou dopravou smerujúcou k hraničnému priechodu Vyšné Nemecké.
Aktualizované
Desivé zistenie na hraničnom priechode Vyšné Nemecké: Rádioaktívny náklad z Černobyľu?!
Pri liečbe, ktorú podstupuje výrazne schudol a pohybuje sa na invalidnom vozíku. Aj napriek tomu, že prognózy vraj nie sú veľmi priaznivé, Rasťo sa nevzdáva.
Foto
Rasťo Piško o vážnej chorobe: Dojímavý odkaz z invalidného vozíka! Doteraz som o tom nehovoril, ale...
Miško si svoj deň užíval naplno a získal si priazeň druhej dámy USA.
FotoVáš Tip
Michal je vzorom pre intelektuálne znevýhodnených na celom svete: Na olympiáde mu tlieskala aj manželka viceprezidenta USA!