Na twitteri to oznámil šéf poslancov sociálnej demokracie (SPD) Thomas Oppermann. Podľa agentúry DPA chce vláda vytvoriť nové pracovné miesta pre utečencov a zrušiť zákonné obmedzenia, ktorá teraz komplikujú ich zamestnávanie. Koalícia chce tiež prijať opatrenia proti vytváraniu prisťahovaleckých giet v mestách. ,,Päťdesiat rokov po začiatku prisťahovalectva dostane teraz Nemecko integračný zákon," napísal Oppermann.
Kancelárka Angela Merkelová (CDU) spolu so šéfmi bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horstom Seehoferom a sociálnej demokracie (SPD) Sigmarom Gabrielom predstaví obsah dohody na poludnie na tlačovej konferencii. DPA s odvolaním sa na vládne zdroje už ráno informovala o základných prvkoch integračného zákona.
Kabinet sa chystá zrušiť doterajšie ustanovenia, podľa ktorého museli úrady pred ponúknutím pracovného miesta utečencom preukázať, že o ne nemajú záujem Nemci ani občania iných štátov Európskej únie žijúci v Nemecku. Po novom bude tiež možné zamestnávať migrantov na krátkodobé práce.
Vláda chce tiež s pomocou prostriedkov zo štátneho rozpočtu vytvoriť 100 000 pracovných miest určených priamo pre utečencov. K týmto pracovným miestam však nebudú mať prístup občania štátov, ktoré vláda zaradila na zoznam bezpečných krajín a tým znížila ich šancu na získanie azylu na minimum.
Koalícia sa zhodla aj na opatreniach, ktoré majú zabrániť tvorbe utečeneckých giet vo veľkých mestách. Migrantom budú úrady nariaďovať miesto trvalého pobytu. Ak sa utečenci bez dovolenia úradov presťahujú, prídu o finančnú podporu. Kabinet Merkelovej bude ešte o návrhoch rokovať s jednotlivými krajinskými vládami. Konečnú podobu integračného zákona chce vláda schváliť do konca mája.
Nemeckí politici teraz čoraz viac kladú dôraz na integráciu utečencov, ktorí do krajiny v uplynulom roku prišli. Na konci marca nemecký minister vnútra Thomas de Maizière oznámil svoj návrh na trestanie utečencov, ktorí sa odmietajú integrovať. Dodal vtedy, že s jeho plánom koaliční partneri súhlasia. Súčasťou návrhu bolo okrem iného to, že sa utečenci budú musieť učiť nemecky a budú musieť prijímať pracovné ponuky či úradne určené miesto pobytu.
Do Nemecka v minulom roku prišlo asi 1,1 milióna migrantov predovšetkým z Blízkeho východu a severnej Afriky, ktorí požiadali alebo chcú požiadať o udelenie azylu. Od začiatku tohto roka zaregistrovali úrady 174 000 prichádzajúcich, ich počet sa však rýchlo znižuje.
Odvážny plán Nemecka na integráciu utečencov: Vytvoria im 100-tisíc pracovných miest!
Vedenie strán nemeckej vládnej koalície sa v noci zo stredy na štvrtok po šesťhodinovom rokovaní dohodlo na podobe integračného zákona.