Otvorili ju v Goetheho inštitúte na Panenskej ulici v Starom Meste. Hlavnou ideou tejto „požičovne drahých vecí“ je, aby ľudia míňali menej peňazí a naučili sa tak viac medzi sebou svoje vzácnosti využívať.
V bratislavskom Goetheho inštitúte sa rozhodli pre odvážny krok. Okrem tradičných kníh, filmov či spoločenských hier si najnovšie obyvatelia budú môcť požičiavať iné veci, pre ktoré inak musíte hlbšie do vrecka. „Máme tu zatiaľ 50 predmetov na všetky možné činnosti. Na šport, zábavu, turistiku, ale aj na experimentovanie či na domáce práce,“ informuje Michal Hvorecký, vedúci informačného centra a knižnice. Podľa neho totiž žijeme v extrémne konzumnej spoločnosti a často vecami plytváme. Predmety sú nové a pochádzajú z Nemecka. Za ich požičanie neplatíte nič.
„Pristupujeme k ľuďom s dôverou, stačí, keď sú členmi našej knižnice, a tak môžu tieto veci využívať,“ dodáva. V praxi to teda funguje tak, že si vybavíte ročné členské (8 eur pre dospelého, 5 eur pre študentov). Každá z vecí má svoj kód, vďaka ktorému sa na vrátnici naskenuje. Človek tak s ňou môže odísť a mať ju doma tri týždne. Potom predmet vráti, aby si ho mohol požičať niekto iný.
Bratislavská knižnica vecí je celá z dreva a bola na mieru vyrobená v Berlínskom architektonickom štúdiu. Jej výroba trvala trom mladým architektom dva týždne. Okrem výpožičky sa však v rámci novej knižnice chystajú aj rôzne workshopy. „Chceme ľudí viesť k tomu, aby sa tieto veci naučili správne používať, čiže sa tu naučíte variť, ale aj opravovať,“ dodáva Hvorecký na záver.
Najkurióznejšie „vecičky“
čelová lampa, bedmintonové rakety, futbalové bránky, detský padák, detektor kovu, píla, domáca pekáreň, zmrzlinovač, teleskop, domáce planetárium, go-pro kamera, diskoguľa