Hoci do nemocnice prišiel po vlastných, lekári sa po niekoľkohodinových vyšetreniach rozhodli, že si ho nechajú na pozorovanie minimálne do piatka. Zdravie ho zrejme trápilo už niekoľko dní, keďže sa už v utorok nedostavil vypovedať na súd. Koaliční partneri priznávajú, že pracovné tempo v posledných dňoch bolo priam „vražedné".
Fico si vo štvrtok ráno ešte zabehal, no potom mu prišlo nevoľno a svoje zdravie radšej zveril do rúk špecialistov z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Z Úradu vlády okamžite informovali, že premiér musí zrušiť celodenný program, ktorého hlavným bodom bola dôležitá oficiálna návšteva Českej republiky.
Premiér prišiel do nemocnice spolu s ochrankou, kde sa ho hneď ujalo niekoľko lekárov. Po vyšetreniach okolo poludnia rozhodli, že si ho nechajú na pozorovaní minimálne do piatka rána a potom sa uvidí podľa aktuálneho stavu. Kto by čakal, že bude mať v nemocnici nejakú exkluzívnu izbu a nadštandardné služby, sa mýli. „Nemá žiaden špeciálny režim ani požiadavky, čo sa týka napríklad stravy. V izbe nie je sám,“ dodala Krajačičová.
Slabý infarkt
Či v prípade predsedu vlády išlo o infarkt, hovorkyňa NÚSCH Dobroslava Krajačičová nepotvrdila ani nevyvrátila. Podľa zdroja Nového Času však Robertovi Ficovi lekári diagnostikovali akútny koronárny syndróm, teda upchatie cievy, ktoré v konečnom dôsledku môže byť aj slabým infarktom. „Rodina si neželá poskytovať ďalšie informácie týkajúce sa zdravotného stavu,“ vysvetlila hovorkyňa s tým, že je taký istý pacient ako všetci ostatní.
Zaujímali sme sa o to, či by politik v postavení Roberta Fica nemal o svojom zdravotnom stave informovať automaticky aj verejnosť. „V rôznych krajinách je rôzny úzus o tom, či by sa o zdravotnom stave verejného činiteľa, akým je aj premiér Fico, malo verejnosť informovať. Nie je to nijaké demokratické pravidlo. V prvom rade však treba dbať na želanie rodiny,“ uviedol politológ Ján Baránek.
Vražedné tempo
Koaliční partneri priznávajú, že premiérovi nemuselo prospieť veľmi rýchle zostavovanie vlády a jej programového vyhlásenia. „Niet sa čomu čudovať, to tempo bolo vražedné. V rámci štvorkoalície sme niekedy rokovali osem až desať hodín,“ hovorí predseda Mosta Béla Bugár s tým, že programové vyhlásenie niekoľkokrát celé prechádzali, čo bralo veľa času i energie.
„Je to veľká psychická záťaž, nehovoriac o tom, že pán premiér každé ráno cvičí. Organizmus potrebuje čas aj na regeneráciu. Asi pracoval viac, ako bolo potrebné, a teraz by potreboval hlavne pokoj,“ uzatvára Bugár. Predseda SNS Andrej Danko to tiež pripisuje prepracovanosti. „Dúfam, že ide len o krátku nevoľnosť,“ dodal Danko. Nový Čas oslovil aj predsedu Siete Radoslava Procházku, ale ten sa odmietol vyjadriť.
Čo je infarkt myokardu?
Igor Vozár, internista z Centra prevencie a liečby Asante
Ide o závažné ochorenie, spôsobené náhlym pre rušením dodávky kyslíka do srdcového svalu, a to upchatím cievy. V dôsledku toho môžu odumrieť časti srdcového svalu. Trpia ním najmä muži. Úmrtnosť na infarkt je vysoká a pacient je najviac ohrozený v prvej hodine po infarkte. Nový Čas zisťoval u internistu, ako spoznať už prvé príznaky infarktu a ako mu možno predchádzať.
1. Rizikové faktory
- neliečený vysoký tlak
- zvýšený cholesterol
- častý stres
- cukrovka
- fajčenie
- dedičnosť
- nedostatok pohybu
2. Hlavné symptómy
- krutá zvieravá a pálivá bolesť na ľavej strane hrudníka, ktorá často vyžaruje aj do krku a ľavej ruky
- pri tichej ischémii sú ťažkosti nevýrazné, niekedy pacient ani nevie, že infarkt prekonal
- búšenie srdca, arytmia
- vystúpenie krvného tlaku alebo, naopak, hypotenzia až kolaps (kardiogénny šok)
- potenie, nepokoj, pocit strachu
- občas zažívacie ťažkosti
- dýchavica
3. Čo spôsobuje
- problémy s prekrvením srdcového svalu
- dochádza k upchaniu časti niektorej z vencovitých (koronárnych) tepien srdca
v dôsledku kôrnatenia (aterosklerózy)
- ukladanie tukov, cholesterolu do cievnej steny, prípadné odtrhnutie zrazeniny
- niekedy sa cieva uzavrie iba v dôsledku kŕča steny tepničky
- hrozí odumretie časti srdcového svalu
Fica by dočasne zastúpil Kaliňák
- Ak by pán premiér bol dlhšie práceneschopný, vláda má na to svoje mechanizmy. Nevidím v tom preto zásadnejší problém. Myslím si, že takáto situácia by sa riešila veľmi pragmaticky a pružne, v závislosti od zdravotného stavu pána premiéra. V takomto prípade by sa zrejme určil nástupca. Pravdepodobne by to bol Robert Kaliňák, ktorý má dlhoročné skúsenosti a je vôbec považovaný za takú dvojku aj v Smere. Ak by sa udalosť stala o pár dní skôr, nemalo by to žiadny vplyv na programové vyhlásenie, vláda je kolektívny orgán, ktorý pracuje nepretržite, čiže táto udalosť nenarúša ani chod vlády, ani chod štátu.