Za obetavý čin ho podľa želania jeho domovskej farnosti majú svätorečiť. Už pápež Pius XI. (1922 – 1939) si ho uctil ako mučeníka cirkvi. Britský duchovný Thomas Byles bol práve na ceste na svadbu svojho mladšieho brata v New Yorku. Počas plavby slávil svätú omšu s cestujúcimi druhej a tretej triedy, a to aj ráno v deň tragédie. Keď sa Titanic potápal, Byles stál na palube a okolo neho kľačalo množstvo katolíkov, protestantov aj židov.
V tom čase sa kňaz modlil ruženec za spásu duší ľudí, ktorí mali zakrátko zahynúť, a zároveň ich v posledných chvíľach života spovedal. „Mohol byť zachránený, no nedal na rady námorníkov. Nechcel opustiť loď, pokiaľ tam bol aspoň jeden pasažier,“ opísala posledné okamihy kňaza pasažierka Ellen Mary Mockler, ktorej sa podarilo zachrániť. Byles slúžil vo farnosti sv. Heleny v Essexe a jeho súčasný nástupca otec Graham Smith dúfa, že Titanic získa svojho svätca a patróna.
„Modlíme sa za to, aby ho vyhlásili za svätého. Bol to výnimočný muž, ktorý obetoval svoj život za druhých,“ vyjadril sa Smith. Proces kanonizácie však nie je v katolíckej cirkvi jednoduchý. Predtým než môžu človeka vyhlásiť za svätého, musia ho blahorečiť. Na to je potrebné doložiť vatikánskej komisii zázraky, ktoré učinil budúci svätec.
Titanic v číslach
- loď sa potopila po náraze do ľadovca
- 20 - počet záchranných člnov (nestačil ani pre polovicu ľudí)
- 2 228 - počet cestujúcich a členov posádky
- 1 500 - počet utopených
- 1985 - objav vraku Titanicu
- 31. máj 2009 - úmrtie Millviny Dean, poslednej z tých, ktorí prežili