Jeho nehybné telo totiž vyplavil Dunaj až po 17 dňoch od tragického Veľkonočného pondelka, keď sa spolu s kamarátom prevrátil na kanoe. Manželka Asena Filková (33) s priateľmi ho považovali za výnimočného, a preto mu zorganizovali aj výnimočnú poslednú rozlúčku. Svoje zbohom mu napriek veľkému žiaľu dali v piatok večer v bratislavskom krematóriu.
Epitaf, ktorý za svojho muža napísala jeho milovaná manželka, je odkazom nielen pre blízkych spolupracovníkov a politikov, ale aj celú spoločnosť. Tichá spomienka za Martina. Príbuzní mu dali posledné zbohom iba dva dni potom, čo jeho telo našli v Dunaji pri Dobrohošti. Známemu ekonómovi Martinovi Filkovi († 35) prišli v piatok v bratislavskom krematóriu vzdať poslednú úctu stovky známych. Dav ľudí sa takmer nevmestil do obradnej siene.
V prvom rade sedela plačúca rodina a zlomená manželka Asena (33), ktorá bola v osudný deň so svojou láskou naposledy. "Toto bude najťažšia vec, ktorú musím v živote urobiť. Dovoľte, aby som poďakovala inému Martinovi, ktorý chcel manžela zachrániť," Novému Času povedala plačlivým hlasom manželka Asena Filková (33). Práve ona prežívala najväčší smútok a neistotu počas pátrania.
Chýbať bude aj politikom
Na pohreb prišli nielen Filkovi najbližší priatelia, ale aj politici, s ktorými dlhé roky spolupracoval. Považovali ho za profesionála, ktorý bude Slovensku veľmi chýbať. Bol šéfom Inštitútu finančnej politiky a poradcom ministra financií Petra Kažimíra.
"Martin bol môj najbližší kolega a kamarát. Boli sme spolu možno častejšie ako a vlastnými rodinami. O nešťastí som sa dozvedel v prvých minútach a nestrácal som nádej kým bol nezvestný. Veril som v zázrak, lebo v tomto svete treba veriť. Žiaľ, Boh si Martina zobral k sebe," povedal Peter Kažimír, ktorý sa tiež neubránil slzám.
„Bol to veľký odborník, vzdelaný muž a svojmu remeslu rozumel veľmi dobre. Je to veľká škoda,“ povedal minister školstva Peter Plavčan. Prezidentovi Andrejovi Kiskovi bolo veľmi ľúto, že sa pre pracovné povinnosti nemohol na pohrebe zúčastniť.
Čím pomohol Slovensku?
- Spoluautor projektu Hodnota za peniaze, ktorý sa dostal do vyhlásenia vlády
- Autor reformy cenotvorby liekov, v ktorej presadil, aby sa ceny liečiv porovnávali so zahraničím
- analyzoval výhodnosť výstavby bratislavskej nemocnice, obchvatu či daňových zmien
- chcel prehodnocovať verejné výdavky a úspory preniesť do rozpočtu
- radil už aj Ivete Radičovej
- pôsobil ako hlavný ekonóm ministerstva financií
- snažil sa zosekať neefektívne výdavky a peniaze presunúť do prospešnejších oblastí
- znížil ceny obchvatu o 60 %
- chcel nastaviť, ktoré železničné a diaľničné úseky stavať ako prvé