Zemetrasenia zasiahli najjužnejšie položený japonský ostrov Kjúšú. Informujú o tom svetové médiá a hovorca japonskej vlády Jošihide Suga s tým, že zranenia 80 ľudí sú vážneho charakteru. "Prosím, pomôžte si navzájom a zachovajte pokoj," odkázal Suga verejnosti počas tlačovej konferencie vysielanej v televíznom prenose. Suga sa o počte obetí nezmienil. Japonské médiá však uvádzajú, že zemetrasenia neprežilo celkovo až 29 ľudí a tým, že tento počet sa môže zvýšiť.
Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,3 zasiahlo Japonsko v sobotu nadránom miestneho času iba takmer 24 hodín po predchádzajúcom zemetrasení s magnitúdou 6,5. Otrasy, ktoré si vyžiadali minimálne 19 obetí, postihli región mesta Kumamoto na najjužnejšom z hlavných japonských ostrovov Kjúšú dnes o 1.25 h miestneho času (piatok 18.25 SELČ), vychádzali z hĺbky desať kilometrov. Oblasť postihol ráno dotras s magnitúdou 5,4. V rovnakej oblasti zabilo vo štvrtok v noci zemetrasenie s magnitúdou 6,5 celkove desať ľudí a vyše 1100 zranilo.
Japonské médiá zároveň informovali o erupcii sopky Aso ležiacej na ostrove Kjúšú. Ide o prvý výbuch v uplynulom mesiaci. Spojitosť medzi dvoma zemetraseniami a najnovším výbuchom sopky nie je známa, dodala AP. Aso je jedna z najväčších aktívnych sopiek v Japonsku a aj na Zemi. Nachádza sa v centrálnej časti ostrova Kjúšú. Jej vrchol leží vo výške 1592 metrov nad morom.
Hovorca vlády Suga na tlačovej konferencii oznámil, že kabinet očakáva v dôsledku posledného zemetrasenia vznik veľkých škôd a na pomoc do postihnutej oblasti vyšle 20.000 vojakov. V oblasti jadrových zariadení Sendai a Genkai, ktoré ležia na tomto ostrove, narušenie neevidujú, dodal. Tlačová agentúra Kjódo uviedla, že na postihnutom ostrove ostalo v troch prefektúrach bez elektriny viac než 200.000 domácností.
Ihneď po zemetrasení vydala japonská meteorologická agentúra varovanie pred približne metrovými vlnami cunami, ktoré o 50 minút neskôr odvolala.
Japonsko je jednou krajín najviac ohrozených zemetraseniami. V marci 2011 zahynulo v Japonsku v dôsledku zemetrasenia s magnitúdou 9,0 a následných cunami približne 18 500 ľudí. Vážne poškodená bola aj jadrová elektráreň Fukušima.