Oslovili sme preto odborníkov a zisťovali, prečo sa tak rozhodli a čo by mal premiér po prepustení urobiť, aby sa mu podobné ťažkosti neopakovali. Svetlana Ficová (51) tvrdí, že k premiérovi mimo lekárskeho personálu nikoho nepúšťajú. „Môžem vás ubezpečiť, že za manželom na návštevu chodím iba ja so synom,“ konštatovala. Podľa vlastných slov tak robí trikrát denne. V sobotu večer prišla do Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb spolu so synom Michalom, v nedeľu skoro ráno aj s riaditeľom Ficovej kancelárie Romanom Šipošom.
„Premiér komunikuje aj s najbližším pracovným okolím, kam patrí aj pán Šipoš. Na návštevy chodí spolu s manželkou premiéra,“ vysvetlila hovorkyňa Beatrice Szabóová. Interný lekár Igor Vozár vidí v zákaze návštev pre premiéra skôr prevenciu pred zhoršením zdravotného stavu. „Za istých okolností, ak to je v záujme zdravia pacienta, je súčasťou liečebného procesu aj zákaz návštev,“ tvrdí internista.
„Každé rozladenie pacienta môže zhoršiť jeho psychický stav a tým aj priebeh ochorenia,“ dodáva. Jeho slová potvrdzuje aj Svetlana Ficová: „Lekár mi povedal, že každá návšteva mu môže zhoršiť zdravotný stav až o 30 percent.“ Vozár za obmedzením nevidí prevenciu pred infekciami. „To sa uplatňuje v čase chrípkovej epidémie alebo napríklad po transplantácii,“ uzatvára. Podľa slov syna Michala je premiér v poriadku: „Otec sa má dobre" prezradil.
Čo by mal premiér zmeniť?
Interná lekárka Etela Janeková zároveň odporúča predsedovi vlády zvoľniť pracovné tempo, dať si vždy cez deň aspoň chvíľu pauzu a vynechať bežecké rána. „Ranný beh je pre telo veľký stres. Lepšie by bolo zabehať si popoludní alebo skôr večer,“ uzatvára Janeková.