Tí si tam stĺkajú obydlia priamo nad plynovodom a pod elektrickým vedením. Za nič neplatia a kopí sa tam odpad. U domácich narastá napätie a obavy, aby nedošlo k najhoršiemu. Domáci, ktorých je v Háji aj s chalupármi asi 50, sa stávajú menšinou a hodnota ich majetku výrazne klesá.
„Bojíme sa o svoj majetok a hrozí tu katastrofa,“ hovorí Anna Žanonyová (65), ktorú pohotovo doplnil Milan Kovaľ (72): „Už dlho bijeme na poplach, ale z Gelnice tu pribúdajú ďalší a ďalší bezdomovci. V Háji sú najhoršie podmienky pre prišelcov, pretože tu niet dostatok vody. Pre nás dôchodcov s malým rezervoárom úžitkovej vody by tu mohol byť raj, no opak je pravdou - ocitli sme sa na periférii záujmu.“
Osadníci tam však bývajú bez problémov v podstate načierno aj s malými deťmi. Podľa odhadu ich je už vyše sto. „Nemáme kam ísť, na ulici zostať nemôžeme. Primátor sa o nás nestará,“ vraví Natália Girgová (25), mama troch malých detí. To, že bývajú pod prúdom a nad plynom, jej a ani ďalším osadníkom neprekáža. Podľa primátora Dušana Tomaška v súčasnosti neevidujú žiadnu sťažnosť. „Ak občania vedia o vzniku čiernej stavby, treba to oznámiť na oddelenie výstavby, životného prostredia a stavebného úradu. Potom sa situáciou budeme zaoberať.“ Dodal, že v tejto časti Hája nepribudne žiadna bytovka a mesto tam ani neplánuje nikoho presťahovať.
Domy sú pod vedením
Východoslovenská distribučná, a.s., neeviduje ani jednu žiadosť o pripojenie do distribučnej sústavy v predmetnej lokalite. Vlastník musí preukázať vzťah k pozemku, resp. domu, ktorý sa má pripojiť do distribučnej sústavy.
7 rizikových stavieb
Milan Vanga zo spoločnosti SPP-distribúcia uviedol, že v bezpečnostnom pásme je sedem stavieb, z toho jedna je dokonca v ochrannom pásme plynovodu. S porušením pásiem oboznámia Stavebný úrad Gelnica. „V prípade umiestnenia stavby v bezpečnostnom pásme plynovodu dochádza k porušeniu legislatívy a potom žiadame o odstránenie stavby,“ spomenul Vanga.