Uväznení tam boli vyše 32 hodín od ničivého sobotňajšieho zemetrasenia s magnitúdou 7,8. Tlačová agentúra AP uviedla, že záchranári s cvičenými psami a hydraulickými zdvihákmi vyslobodili z trosiek nákupného centra tri ženy a mladého muža, jednej zo žien privalili betónové múry nohy. Informoval o tom starosta mesta Jorge Zambrano, uviedla agentúra DPA.
Vedúci záchranných služieb v hlavnom meste Quito, Christian Rivera, povedal, že v závislosti od okolností môže človek bez vážnych zranení prežiť pod sutinami až týždeň. "Po tom nastáva rýchly úpadok ... a práca záchranárov sa stáva veľmi ťažkou," dodal.
Vyše 450 záchranárov z Latinskej Ameriky, Španielska a Švajčiarska bojuje s časom dúfajúc, že nájde ďalších preživších. Pomoc Ekvádoru ponúkli aj USA, ale prezident Rafael Correa, ostrý kritik zahraničnej politiky USA v Latinskej Amerike, sa zatiaľ k tejto ponuke verejne nevyjadril, uviedla AP.
Ekvádorský prezident oznámil, že bilancia obetí zemetrasenia vzrástla na 413. Ďalších 231 ľudí je naďalej nezvestných, predpokladá sa, že ich uväznili trosky budov, ktoré sa počas otrasov zrútili.
Podľa prezidenta Correu bolo sobotňajšie zemetrasenie najväčšou prírodnou katastrofou v Ekvádore za uplynulých 67 rokov. Keď si v pondelok z vrtuľníka pozrel pobrežnú oblasť, ktorú zasiahlo ničivé zemetrasenie, povedal, že mestá Portoviejo a Manta sú takmer úplne "zničené". Americká geologická služba USGS uviedla, že od roku 1900 malo sedem zemetrasení s magnitúdou najmenej 7,0 epicentrum do 250 kilometrov od posledného zemetrasenia.