Aktivistka bola na čele občianskej iniciatívy, ktorá bojovala proti kontroverznej skládke dlhých šesť rokov. Práva Pezinčanov dravo obhájila aj pred Európskym súdnym dvorom v Luxembursku. V pondelok večer si úspešná slovenská advokátka prevzala medzinárodnú Goldmanovu environmentálnu cenu v San Franciscu. Rovnakú poctu jej odovzdajú aj v utorok vo Washingtone. „Pre Zuzanu aj VIA IURIS je to obrovský profesionálny úspech, v oblasti ochrany životného prostredia neexistuje významnejšie ocenenie,“ uviedol Milan Šagát, riaditeľ organizácie VIA IURIS, s ktorou právnička spolupracuje.
Za ohromným úspechom stojí jej niekoľkoročný boj proti skládke, ktorá rástla len 280 metrov od domovov zúfalých obyvateľov. „Túto cenu vnímam ako ocenenie občianskej angažovanosti, vytrvalosti a odhodlania celej komunity Pezinčanov, ktorí sa postavili proti nespravodlivosti a ubránili sa ďalšej škodlivej skládke odpadov vo svojom meste,“ reagovala na ocenenie Čaputová.
Skládku riešil aj Európsky súdny dvor
Výstavba skládky vzbudila veľký odpor domácich. Niekoľko tisícok aktivistov demonštrovalo už od roku 2008, a to nielen v Pezinku, ale aj pred Úradom vlády či ministerstvom životného prostredia. O 5 rokov neskôr Najvyšší súd povolenie na prevádzku skládky zrušil. Prípad sa dostal na stôl aj Európskemu súdnemu dvoru v Luxembursku, kde ich záujmy úspešne obhájila práve Čaputová. „Skládka je zatvorená, bez odpadu a jej povolenie je zrušené. Navyše na základe tejto kauzy Súdny dvor EÚ stanovil pravidlá, ktoré sú teraz záväzné pre celú EÚ,“ dodala. Radosť majú aj Pezinčania. „Viete si predstaviť, že sa 25-tisícové mesto objaví v USA? Gratulujem jej, je to dôležité nielen pre ňu, ale aj pre Pezinok,“ povedal pre Nový Čas primátor Pezinka Oliver Solga.
Nominoval ju aj Greenpeace
Goldmanovu cenu často prirovnávajú k Nobelovej cene v oblasti environmentalistiky. Udeľuje sa za významný prínos v oblasti ochrany životného prostredia od roku 1990. Nominácie sú neverejné a prichádzajú od renomovaných environmentálnych organizácií a expertov z celého sveta. „Jeden zo subjektov, ktorý Zuzanu Čaputovú nominoval, bol aj Greenpeace International,“ povedal Juraj Rizman, riaditeľ Greenpeace Slovensko.
Kauza skládky
15. februára 2008
Prvej masovej demonštrácie Pezinčanov proti skládke sa zúčastnilo viac ako 5 000 ľudí.
2. septembra 2008
Občianska iniciatíva Skládka nepatrí do mesta podala proti skládke žalobu na Krajský súd v Bratislave.
20. november 2008
Pezinčania spísali petíciu proti skládke a odoslali ju do Európskeho parlamentu.
27. januára 2009
Mesto Pezinok a občianski aktivisti sa obrátili na Najvyšší súd SR.
13. apríla 2010
Aktivisti demonštrovali aj pred Ústavným súdom v Košiciach.
17. január 2012
Čaputová Pezinčanov úspešne zastupovala pred Veľkou komorou Súdneho dvora EÚ.
14. mája 2013
Pezinčania uspeli na Najvyššom súde SR v kauze pezinská skládka.