Českí odborníci otestovali celkovo 15 naparovacích žehličiek. Hoci ide o modely, ktoré majú prácu uľahčiť dostatočným množstvom pary, nebolo to tak. Za samotné žehlenie tak prístroje dostali len uspokojivé hodnotenie. Ako dopadli niektoré z nich? Pri testovaných spotrebičoch bolo veľkým problémom vyžehliť šatstvo tak, aby na ňom nezostali pokrčené miesta.
„Žehličky si najlepšie poradili s umelými materiálom, naopak, pri bavlnenom materiáli a pri džínsoch sa dobrá známka neobjavila ani raz,“ uviedla Vanda Jarošová z českého časopisu dTest. Jednoznačným víťazom sa stal model od firmy Bosch, na poslednom mieste skončila česká Eta.
Pri naparovacích žehličkách sa zisťoval aj výdaj pary pri maximálnej a strednej teplote. Rozdiely sa pri testovaných spotrebičov výrazne líšili. „Pri niektorých to bolo až 40 gramov pary za minútu, pri tých horších modeloch len 8 gramov za minútu,“ vysvetlila Jarošová.
Vodný kameň ako hrozba
Pri testovaní boli žehličky uchytené na 252 hodín v špeciálnom zariadení simulujúcom žehlenie. Tento čas je ekvivalentom približne dvoch hodín žehlenia za týždeň za dva a pol roka. Počas testu prístroje čistili a podľa potreby sa do nich dolievali vodu.
Ak žehlička počas tohto času prestala fungovať v dôsledku úniku vody alebo zníženia výdaja pary, dostala nedostatočnú známku. Tú získala žehlička Orava, ktorú museli vymeniť za novú už po necelých 100 hodinách. Veľa žehličiek však v tomto náročnom teste obstálo na jednotku.