Po deviatich dňoch strávených v bratislavskom Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb ( NÚSCH) sa tak potvrdili informácie, že premiér pôjde pod skalpel. Operáciu srdca mal na starosti špičkový tím lekárov pod vedením prednostu Kliniky kardiochirurgie Michala Hulmana. Zákrok trval približne tri hodiny a podľa informácií Nového Času premiérovi lekári voperovali dvojitý bajpas.
Prvé informácie o zdravotnom stave svojho premiéra po operácii dostali občania v piatok o pol dvanástej. Vtedy na riaditeľstve NÚSCH predstúpili pred novinárov traja muži - riaditeľ zdravotníckeho zariadenia Mongi Msolly, minister zdravotníctva Tomáš Drucker aj špecialista Michal Hulman. Brífing však netrval ani dve minúty.
„Kardiochirurgický zákrok prebiehal štandardným spôsobom, pacient je v súčasnosti absolútne stabilizovaný a nachádza sa na ARO,“ vysvetlil stručne Hulman. Ďalšie podrobnosti si Fico ani jeho najbližší neželali zverejniť. Úrad vlády o zdravotnom stave premiéra aj naďalej neinformuje. „Platí, že tam, kde sa vyžadovala fyzická prítomnosť predsedu vlády SR, ho po dohode s ním zastupovali poverení podpredsedovia vlády,“ povedala Ficova hovorkyňa Beatrice Szabóová.
Premiéra museli stabilizovať
Nemocnica sa k Ficovej hospitalizácii doteraz vyjadrovala v zmysle, že premiér je na pozorovaní. Podľa uznávaného slovenského kardiochirurga Viliama Fischera však operácia musela byť akútna. „Operácie srdca sú u pacientov buď plánované, keď po vyšetrení pacienti idú domov a čakajú, kým sa dostanú na rad na čakacej listine. Premiérova operácia bola akútna. Prekonal nedokrvenosť srdcového svalu, hovorí sa tomu aj infarkt. S operáciou však lekári museli počkať aspoň sedem až desať dní, pokiaľ sa stav pacienta stabilizuje,“ povedal pre Nový Čas Fischer. Podľa jeho slov lekári dopredu vedeli, že premiérovo srdce bude treba operovať. Čakali však na to, kým sa jeho stav stabilizuje, aby operácia prebehla bez komplikácií. Na oddelení ARO by mal premiér zotrvať najbližšie dva dni, potom by ho mali previezť na štandardné oddelenie.
Doplatil na pracovné tempo
Fica pred desiatimi dňami hospitalizovali v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb po tom, ako sa u neho pri rannom behu prejavila srdcová slabosť. S podozrením na infarkt premiér do nemocnice prišiel po vlastných a v sprievode ochranky. Po niekoľkohodinových vyšetreniach sa lekári rozhodli nechať si predsedu vlády na pozorovaní.
Podľa zdroja Nového Času Robertovi Ficovi lekári diagnostikovali akútny koronárny syndróm, teda upchatie cievy, ktoré je v konečnom dôsledku slabým infarktom. Premiér je pritom známy svojím zdravým životným štýlom, pravidelne beháva a zdravo sa stravuje. Pod problémy so srdcom sa najskôr podpísalo vysoké pracovné tempo a priveľa stresu, ktoré Ficovi vyčíta aj matka Emília (74).
Kardiochirurg: Aký zákrok podstúpil
Viliam Fischer: „Ako napovedá názov, dvojitý bajpas sa našíva na dve cievy. Dvojitý bajpas však nie je oveľa komplikovanejší zákrok ako klasický bajpas. Pre skúseného kardiochirurga to je o päť až sedem minút viac roboty. Ak všetko ide ideálne, operácia trvá približne dve a pol až tri hodiny. Pacient štandardne prvý deň po operácii dýcha s prístrojom, na druhý deň sa dýchacia trubica vyberie von a po dvoch dňoch na ARO ide už na oddelenie. Pacient je vo väčšine prípadov v nemocnici sedem až desať dní a potom prechádza do domácej liečby. Intelektuálne pracujúci ľudia môžu pracovať aj z domu.“
Politológ: Svoj stav by nemal tajiť
Eduard Chmelár: „Premiérov postoj k informovaniu verejnosti určite nie je štandardný. Štandardný je postoj pána Danka, pretože verejnosť má právo vedieť, čo mu je. Zdravotný stav jedného z troch najvyšších ústavných činiteľov nie je súkromná záležitosť. To sú verejne známe veci. Môžem akokoľvek chápať pocity jeho rodiny, napokon aj z dosť nechutných diskusií okolo zdravia pána premiéra, ktoré mu v tejto chvíli naozaj nepomáhajú, a treba mu želať naozaj nič iné, len pevné zdravie. V žiadnej spoločnosti by sa takéto otázky nemali utajovať, lebo od nich závisí budúcnosť štátu.“
Predseda NR SR: Jeho problém je riešiteľný
Andrej Danko: „Je prirodzené, že ako predseda Národnej rady musím byť v kontakte s predsedom vlády a vždy mu zaželám skoré uzdravenie a vzájomne sa informujeme o tom, čo ho politicky zaujíma. Zdravie je to najsvätejšie, čo všetci máme, a treba rešpektovať každého zdravotný stav. Je veľmi dôležité, aby vo vzťahu médií a verejnosti bola určitá hranica, ale je uzrozumením každého, kto ide do funkcie, že tá hranica je u známych ľudí posunutá. Ja považujem informáciu o zdravotnom stave, ktorú premiér poskytol, za dostatočnú. Uspokojuje ma to, že priebeh jeho liečby je na vysokej úrovni a že to je riešiteľné. Veľkosť ľudí sa ukazuje nie vtedy, keď niekto kľačí a zotínate mu hlavu, ale vtedy, keď niekomu treba pomôcť, povzbudiť ho a ísť ďalej. To je jediná cesta, ktorá Slovensko posunie.“
Zdravotné problémy
Utorok 12. apríla 2016
Premiér Robert Fico pre chorobu zrušil svoju účasť na pojednávaní na súde len pár hodín pred jeho začiatkom. Ako svedok mal vypovedať v kauze Martina Daňa.
Streda 13. apríla 2016
Robert Fico viedol rokovanie vlády.
Štvrtok 14. apríla 2016
U premiéra sa po rannom behu prejavila srdcová nevoľnosť. S podozrením na infarkt sa sám dopravil do NÚSCH. Lekári sa po niekoľkohodinových vyšetreniach rozhodli, že si ho nechajú na pozorovaní.
Piatok 15. apríla 2016
Robert Fico zostáva v nemocnici minimálne ďalších 24 hodín, rozhodli o tom jeho ošetrujúci lekári. „Pacient zostáva v nemocnici na pozorovaní,“ vyhlásil primár oddelenia akútnej kardiológie profesor Vasiľ Hricák.
Pondelok 18. apríla 2016
Fico mal predkladať programové vyhlásenie vlády, pre hospitalizáciu sa však do parlamentu nedostavil.
Streda 20. apríla 2016
Premiér ostáva aj naďalej v nemocnici, a to minimálne do konca týždňa, keď by lekári mali rozhodnúť o jeho ďalšom osude. Informovala o tom hovorkyňa Dobroslava Krajačičová.
Piatok 22. apríla 2016
Krátko po 6. hodine ráno museli Roberta Fica lekári náhle operovať.