Škandál s jedovatým kovovým arzénom sa odohral pred vyše dvomi desaťročiami v Bratislave. Firma banke pri žiadosti o úver predložila doklady o colnej kontrole kovového arzénu. "Nebolo našou povinnosťou dávať posudzovať surovinu, ktorá prešla colnou kontrolou," tvrdil po odhalení škandálu vtedajší predstaviteľ banky. Keď sa zamestnanci banky dozvedeli, že vo veľkom trezore v suteréne je jedovatý kovový arzén, udalosti nadobudli rýchly spád. "Bolo to hrozné. Chodiť do roboty a čakať, či náhodou nebuchne nejaká sklenená nádoba s jedovatým arzénom... Cítili sme sa ako na sude s pušným prachom. Radšej som odišla pracovať do inej firmy," spomína bývalá zamestnankyňa banky.
Kovový arzén je sivý, krehký a možno ho rozotrieť na prášok. V minulosti patril medzi jedy stredovekých travičov. O tom, že látka je za určitých okolností jedovatá sme sa dozvedeli až od policajtov, ktorí látku zhabali," povedal pri odhalení škandálu predstaviteľ banky.
Ako škandál praskol? Firma nesplácala poskytnutý úver a banka sa pokúsila arzén speňažiť. Informácia, že v slovenskej banke je arzén, obehla svet, záujem prejavili z Juhoafrickej republiky a Kanady. Ani jedno z rokovaní však neskončilo kúpou! Podľa znalca a expertov policajtov išlo o látku s 99,99 percentami kovového arzénu. "Je nebezpečný až pri oxidácii, čiže po rozbití 30-centimetrových sklenených ampuliek, do ktorých bol zatavený," povedal pre Nový Čas expert. Kde kovový arzén napokon skončil, ostálo pred verejnosťou zahalené rúškom tajomstva.