Vysvetlil v diskusii televízie TA3 svoj súhlas a pripojenie k výzve Stop fašizmu predseda NR SR a šéf SNS Andrej Danko.
Zdôraznil, že je potrebné riešiť nárast extrémizmu a tiež to, že počet jeho prívržencov vzrastá aj preto, že politici neriešia problémy ľudí, ale svoje osobné spory. Preto podľa Danka musia politici presvedčiť ľudí, že vedia riešiť ich problémy bez extrémistického postoja. "Preto aj tých 200 000 hlasov, ktoré dostal Marian Kotleba vo voľbách, je pre mňa poučením, že sú to hlasy ľudí, ktorí majú pocit, že im nikto nepomôže a že ich nikto nechce počúvať," uviedol predseda parlamentu.
Mandát, ktorý Kotleba získal, Danko rešpektuje, no Ľudovej strane Naše Slovensko (ĽSNS) sa nechce venovať viac, než je to potrebné. Rozhodol sa preto každú otázku smerujúcu ku Kotlebovi prejsť bez odpovede a v televíznych diskusiách sa s lídrom ĽSNS nestretávať. "O čom by sme sa rozprávali," položil rečnícku otázku Danko.
V diskusii takisto podporil návrh, aby štát preplácal stredoškolákom návštevu bývalého koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. "Nám v detstve prekážali ruské filmy, zábery z koncentračných táborov. No ono to do seba niečo malo. Dnes to nevidíte a mladí ľudia sa nevedia identifikovať s pocitom strachu, bolesti a hrôzy, ktorú fašizmus predstavuje,“ upozornil Danko.
Výzva Stop fašizmu je podľa Kotlebu kabaret
Poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda parlamentnej strany Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba sa necíti byť extrémistom ani fašistom. Výzvu Stop fašizmu, ktorú jej iniciátori doručili do parlamentu v pondelok (18. 4.), považuje za kabaret, ktorý nerieši skutočné problémy Slovenska. Kotleba to v nedeľu uviedol v diskusnej relácii televízie TA3 V politike.
„Mňa na nej zaujal najmä ten bod, že jeden z jej cieľov je, aby nikto z parlamentu nepodporil naše návrhy, aj keby boli akékoľvek dobré v prospech všetkých ľudí. Veľmi jasne sa ľudia, ktorí to podpísali, prihlásili k tomu, že neprišli do parlamentu robiť konštruktívnu prácu, neprišli zlepšovať pomery a život na Slovensku, ale prišli robiť kabaret a divadlo takýmito lacnými vystúpeniami,“ povedal Kotleba s tým, že sa necíti byť ani extrémista, ani fašista.
Podľa neho je extrémistické rozkrádanie republiky a zotročovanie obyvateľstva, ktoré sa na Slovensku deje od roku 1993 a prehĺbilo sa po vstupe krajiny do Európskej únie.
Podľa poslanca NR SR Martina Klusa (SaS) výroky Mariána Kotlebu v mnohom skôr napovedajú o tom, že je radikál a istým spôsobom oportunista. „Súvisí to s tým, ako je nastavený program ĽSNS. Sú tam absolútne logické nezmysly a práve preto si myslím, že je to kombinácia populizmu, radikalizmu až oportunizmu a keď sa pozrieme na výroky z minulosti, ja by som tam našiel zložku kombinácie fašizmu a národného socializmu,“ uviedol.