Po explózii reaktora sa do ovzdušia dostalo ohromné množstvo rádioaktivity, ktoré zabíjalo ľudí ešte aj dlhé roky potom a na prírode zanechalo dlhodobé následky. Aké dedičstvo z jadrovej katastrofy nám zostalo podnes?
Osudový test
Operátori sa v jadrovej elektrárni pripravujú vykonať špeciálny test, aby videli, ako by systém chladenia reaktora reagoval v prípade úplného výpadku prúdu.
26. 4. 1986
0:28 Počas testovania sa odporúča znížiť výkon reaktora na 700 MW, výkon však klesá nebezpečne pod túto hranicu.
0:38 Výkon klesol na 30 MW. Operátori upozorňujú, že to je málo na vykonanie testu, hlavný inžinier Djatlov však káže pokračovať. Vytiahnu z reaktora regulačné tyče, ktoré riadia jadrovú reakciu, aby sa výkon zvýšil.
1:00 Výkon stúpol na 200 MW, stále však nedosahuje hranicu 700 MW. Operátori pokračujú v prípravách na test.
1:15 Obsluha vypla bezpečnostné systémy, ktoré by mohli brániť testu. Medzi nimi aj havarijný signál, ktorý by reaktor mohol automaticky odstaviť.
1:19 Z reaktora ručne vybrali ďalšie regulačné tyče, aby sa výkon ešte zvýšil. Operátori tak strácajú kontrolu nad tým, čo sa v reaktore deje.
1:23 Začiatok testu. Znížil sa prietok chladiacej vody a zvýšila sa teplota aj tlak. Reaktor sa prehrieva a tlak nadvihuje aj uzávery palivových tyčí vážiace 350 kilogramov.
1:23:38 Katastrofa sa neodvratne blíži, výkon v reaktore prudko narastá, každú sekundu sa zdvojnásobuje.
1:23:40 V riadiacom centre stláčajú tlačidlo AZ5, ktoré znamená rýchle odstavenie reaktora. Po stlačení sa regulačné tyče začínajú zasúvať nazad do reaktora.
1:23:44 Už je však neskoro. Regulačné tyče, ktoré majú grafitové koncovky, po kontakte s jadrom reaktora, naopak, urýchľujú reakciu. Výkon sa stonásobne zvyšuje!
1:24 Teplo v reaktore taví regulačné tyče, nasledujú výbuchy. Obrovský tlak pary vyhodí do vzduchu veko reaktora, ktoré váži viac ako 1 000 ton. Do reaktora sa dostáva kyslík, čo spôsobuje ďalší výbuch, ktorý zanecháva v streche obrovskú dieru a rozmetáva rádioaktívne palivo a sutiny okolo budovy. Do ovzdušia uniká veľké množstvo radiácie.
1:30 Jadro reaktora sa rozpúšťa. Do piatich minút po výbuchu dostávajú hasiči hlásenie o požiari, vyrážajú na miesto, nikto im však nepovie, že sutiny a dym sú rádioaktívne.
Hrozivé čísla
- 400-krát viac radiácie uniklo z Černobyľa ako po výbuchu atómovej bomby v Hirošime
- 2 ľudia zomreli priamo pri výbuchu
- 134 akútne ožiarených ľudí v elektrárni
- 93-tisíc obetí si havária vyžiadala podľa údajov organizácie Greenpeace
- 350-tisíc ľudí bolo evakuovaných
- 200-tisíc km2 bolo kontaminovaných radiáciou
- 3-krát preletel rádioaktívny oblak územie Československa
Sarkofág
Nebezpečné zvyšky reaktora zakryl v novembri 1986 betónový sarkofág. Skrýva približne 180 ton nízkoobohateného uránu-235, 70 tisíc ton kontaminovaného odpadu a 35 ton rádioaktívneho prachu. Betónový sarkofág je už starý a na niektorých miestach sa rozpadáva. Ak by sa zrútil, hrozilo by veľké nebezpečenstvo. Preto sa neďaleko elektrárne stavia nový, obrovský sarkofág. Dokončený bude v roku 2017 a bude stáť 1,5 miliardy eur. Od šírenia rádioaktivity uchráni svet na ďalších 100 rokov.