Jemná chuť a zlatistá kôrka spôsobujú, že sa k nemu hrnú zákazníci z celého severného Slovenska a na cestách do Terchovej sa pri hlavnej ceste v jeho pekárničke zastavia aj turisti. Nový Čas odhalil tajný recept na najstarší slovenský chlieb, aký nekúpite nikde na svete. Ak na Slovensku niekto presne vie, ako chutí najlepší chlieb, tak je to jedine Jozef Káčer (88), ktorý ho s láskou pečie už neuveriteľných 70 rokov. O svojej práci hovorí napriek obdivuhodne dlhej kariére s veľkým zanietením. „Slovenský chlieb je dokonalý, pretože má chuť ako žiaden iný. Pravá chlebová chuť je trošku zakysalá, farba zlatistá a cesto nadýchané,“ opisuje najvzácnejší pokrm.
Umelinám neholduje
Každé ráno vstane a pripraví prírodný kvások bez umelých prísad, aký už na Slovensku nerobí nikto. Necháva ho odpočívať tri hodiny v pokoji, čo je najdôležitejšia fáza výroby chleba, keďže v tomto čase sa získava jeho neopakovateľná chuť. A práve toto už pekárne nerobia, keďže používajú umelý tekutý kvások, určený na okamžité spracovanie. „Dosiahnuť správnu chuť je zo všetkého najťažšie. Výroba dobrého chleba trvá najmenej päť hodín, ak sa to urýchli, už to nie je ono,“ vraví Káčer, ktorý sa teší dobrému zdraviu aj na prahu deväťdesiatky.
Beliansky chlieb pozná celá Terchovská dolina aj Žilinčania, malá pekárnička vyrobí denne 250 kusov, no pečú aj rôzne iné pekárenské výrobky ako bagety, záviny či žemle, v ich ponuke nechýbajú ani prírodné fitnesvýrobky. „Budem piecť dovtedy, kým mi to bude robiť radosť. Ešte stále sa z práce teším,“ dodáva Káčer, ktorému v rodinnej firme pomáha aj vnuk a manažérku mu robí jeho 80-ročná manželka.
Recept na pôvodný slovenský chlieb
(pšenično-ražný)
- 30 gramov kvasníc
- 800 ml vody
- 1 kg múky (3 druhy) - kvalitnejšia múka vezme viac vody, menej kvalitná absorbuje menej
- správny pomer soli - na 1 kg múky ide 1,5 dag soli
- štipka rasce
- štipka škrobu (na vysypanie slamienky)
(ingrediencie prepočítané cca na 1 kg peceň)
Do kvásku dáme tretinu ražnej múky, vlažnú vodu a kvasnice. Do cesta už ide pšeničná múka - polovica hladkej T650 a polovica chlebovej T1050, takže na prípravu potrebujeme až tri druhy múky, pridáme soľ a rascu. Kvások je hotový, keď ide do výšky a neklesá. Cesto sa potom zamiesi, necháva sa kysnúť 20 - 30 minút a následne sa spracúva. Pomúčime ho a necháme opäť odležať. Prvých 15 minút by sa mal chlieb piecť na teplote 245 stupňov, po 15 minútach treba otvoriť dvierka, aby sa jemne ochladil vzduch, a následne dopiecť na 220-stupňovej teplote. Pečie sa dokopy 30 - 35 minút dovtedy, kým nemá zlatistú farbu. Chlieb je dobre upečený, ak po stlačení nespľasne.