Tvrdí, že machom pokryté trosky nemeckého bunkra z druhej svetovej vojny na severovýchode Poľska neďaleko hraníc s Kaliningradskou oblasťou Ruska môžu ukrývať legendárnu Jantárovú komnatu. Či sa jeho teória potvrdí, je zatiaľ len otázkou času. Je poklad za 320 miliónov eur na dosah? Pracovníci múzea pomocou geo radaru, ktorý vidí pod zem, zistili, že v základni jedného z množstva bunkrov zachovaných v lesíku neďaleko dediny je malá izba. V minulosti, konkrétne počas krvavej druhej svetovej vojny, tam sídlila časť nemeckej armády.
Bunker sa nachádza zhruba sto kilometrov od ruského Kaliningradu, ktorý bol počas vojny nemeckým Königsbergom, kam nacisti odviezli Jantárovú komnatu z cárskeho paláca v Petrohrade. Rozmery nájdenej miestnoti sú skutočne zanedbateľné, keďže podľa ich tvrdení ide o priestor za falošnou stenou s veľkosťou 2 x 3 metre. Poľský historik a kurátor v jednej osobe Plebanczyk momentálne čaká na to, kedy mu úrady dajú zelenú.
Chce totiž uskutočniť prieskumné vrty, aby sa uistil, či má pravdu, alebo narazil na slepú uličku. Verí, že okrem Jantárovej komnaty sa mu spolu s tímom výskumníkov podarí objaviť aj zlato nevyčísliteľnej hodnoty. „Je veľa dôvodov myslieť si, že Jantárová komnata je práve tu. Vnútri sa môžu nachádzať prvky miestnosti, ako aj množstvo ukradnutých umeleckých diel,“ povedal v rozhovore pre MailOnline Polaňczyk, ktorý dúfa, že sa mu podarí nájsť stratený poklad.
História komnaty
- Jeden z najväčších pokladov sveta
- Vznik sa datuje do 18. storočia
- Nachádzala sa v Katarínskom paláci
- Zhotovená na zákazku pruského kráľa Fridricha I.
- Použilo sa na ňu až 450 kg jantáru.
- Od konca druhej svetovej vojny je nezvestná.
- V roku 2003 odhalili v Katarínskom paláci v Cárskom sele pri Petrohrade kópiu pamiatky a jej nákladná rekonštrukcia trvala celé roky. Reštaurátori mali k dispozícii len čiernobiele fotografie, podľa ktorých sa snažili určiť odtieň a tvar každého kúska jantáru.