Nový Čas sa o detailoch projektu rozprával s Luciou Cerchlanovou (23), ktorá pracuje na ministerstve hospodárstva v sekcii inovácií a podnikateľského prostredia. Práve jej sa podarilo priviesť šéfa spoločnosti Hyperloop Transportation Technologies Dirka Ahlborna opäť na Slovensko. Aké vymoženosti nám prinesie supervlak?
Bratislava by mala byť prvým mestom v Európe, v ktorom ľudia budú môcť cestovať rýchlosťou až 1 200 km/h. Prvou víziou je vybudovať spojenie v rámci Bratislavy, ktoré by viedlo z centra mesta na Letisko M. R. Štefánika. Podľa Lucie si zariadenie môžeme predstaviť ako metro umiestnené nad povrchom, ktoré je neporovnateľne rýchlejšie ako to klasické. Ďalším krokom by malo byť prepojenie s viedenským letiskom. „Vidím v tom veľký potenciál. Hyperloop urobil obrovské PR Slovensku po celom svete. Pozitívne sme sa zverejnili vo svetových médiách ako Wall street journal či celosvetový Forbes,“ prezrádza Lucia, podľa ktorej bude Slovensko benefitovať aj zo spolupráce s najlepšími odborníkmi z celého sveta. „Práve to nám vie Dirk poskytnúť. V jeho tíme sú ľudia, ktorí pracujú pre Teslu, SpaceX či NASA,“ uviedla.
Späť k dinosaurom
Ako naznačila Lucia, hyperloop by do našej krajiny pritiahol množstvo turistov a ľudia by sa už nemuseli za prácou sťahovať, ale pohodlne cestovať. Jazda supervlakom má byť doslova zážitok, na ktorý len tak nezabudnete. Moderný dizajn a technológie zaujmú každého. „Kapsuly sú bez sklenených okien. Aby ľudia nemali zlý pocit, budú tam okná vytvorené z virtuálnej reality. Systém bude skenovať oči, nos a ústa a podľa toho sa bude meniť obraz,“ uviedla Lucia.
Ako dodala, pasažieri budú môcť popri cestovaní pozorovať púšť, Jurský park alebo čokoľvek, čo si budú žiadať. „Bolo by zaujímavé prepojiť Bratislavu s Viedňou a Budapeštou. Táto oblasť má potenciál združovať inovácie budúcnosti. Zatiaľ, hypoteticky, by sme chceli neskôr spojiť Poľsko až na juh,“ uzavrela Lucia.
Môže vzniknúť nové Silicon Valley
Šéf Hyperloopu Dirk Ahlborn má za sebou už druhé rokovanie s našou vládou. Po úspešných rozhovoroch s exministrom hospodárstva Vazilom Hudákom získal podporu aj u podpredsedu vlády pre investície Petra Pellegriniho. „Hľadáme možnosti, aby mohol malý úsek testovacej trate vzniknúť na Slovensku. Mohlo by tu vzniknúť nové Silicon Valley v oblasti prepráv. Musíme sa ponáhľať, lebo na stretnutí bol aj zástupca rakúskej vlády,“ upozornil Pellegrini v relácii O 5 minút 12. Ako dodal, hoci v budúcnosti plánujeme prepojenie Bratislavy s Viedňou, prioritou bude, aby prvý úsek vznikol práve na Slovensku.