Nový Čas vám prináša príbeh Jozefa Regeca (51), mladého reprezentanta Československa, ktorý na svoju účasť na pretekoch do smrti nezabudne. Pre svoju krajinu síce vyhral žltý dres, no po rokoch mu to Černobyľ kruto spočítal na zdraví.
Len 80 kilometrov delilo radiáciou zamorený Černobyľ od Kyjeva, v ktorom v roku 1986 štartovali cyklisti na legendárnych Pretekoch mieru. Jedným z nich bol aj člen reprezentácie Československa Jozef Regec (51), ktorý v Kyjeve zvíťazil v druhej etape a odštartoval tak svoju sľubnú kariéru.
„O výbuchu v Černobyli sme mali nejaké informácie z televízie a zo zahraničia, kde sme absolvovali prípravné preteky. Zo strany usporiadateľov sme sa však nedozvedeli takmer nič,“ zaspomínal si bývalý úspešný cyklista Regec, podľa ktorého komunistický režim nebezpečenstvo tajil. Strach a skreslené informácie športovcov však prevážila túžba reprezentovať. Na Ukrajinu naši cyklisti vycestovali 4. mája 1986, teda len desať dní po havárii jadrovej elektrárne. „Obyvatelia Kyjeva si žili, akoby sa nič nestalo. V uliciach sme však nestretli takmer žiadne deti. Myslím si, že domáci vedeli ešte menej ako my,“ opísal svoje prvé dojmy zo zóny zamorenej radiáciou Regec.
Našli mu nádor na obličke
„Hneď na letisku, a potom aj každú chvíľu v hoteli, sme absolvovali prehliadky na rádioaktivitu. Personál v bielych plášťoch okolo nás krúžil akousi paličkou a zisťoval, akej intenzite radiácie sme boli vystavení,“ opisuje bezpečnostné opatrenia počas piatich dní na Ukrajine. „Pýtali sme sa, čo namerali, no nikdy sme sa nedozvedeli pravdu. Odpovedali nám len toľko, že je všetko v norme,“ vysvetľuje Regec, ktorého zlé tušenie sa s odstupom času potvrdilo. Po 20 rokoch mu lekári diagnostikovali zákernú rakovinu obličky. Nádor mal veľkosť tenisovej loptičky.
„Keď som sa odborníkov pýtal, či moja diagnóza súvisí s pretekmi na Ukrajine, na ktorých som sa zúčastnil, nikto mi to nevedel potvrdiť ani vyvrátiť,“ opísal Novému Času najhoršie chvíle života bývalý cyklista. Vďaka včasnej diagnostike mu však z tela stihli napadnutú obličku vyoperovať. No v mysli sa často vracia na osudné preteky do zamoreného Kyjeva, kam ich vedenie poslalo takpovediac na popravu... „Aj keď na to nemám relevantné dôkazy, istú súvislosť mojej chorobe s výbuchom Černobyľa určite dávam. U nás v rodine doposiaľ nikto onkologicky chorým nebol, len ja... A to napriek zdravej životospráve, na ktorej som si ako športovec dával záležať,“ dodal na záver Regec.