V nemocnici by mal zostať približne dva týždne a teraz netrpezlivo čakajú na výsledky vyšetrení, ktoré objasnia neznámy nález. Mimo svojho úradu tak najbližšie obdobie budú dvaja z troch najvyšších ústavných činiteľov.
O ťažkostiach šéfa Národnej rady informovali prvýkrát len koncom minulého týždňa. Už počas nedele Danka hospitalizovali na onkológii a pripravovali ho na operáciu. „Podstúpil viaceré diagnostické aj interné predoperačné vyšetrenia pre nejasný ložiskový nález v stene žalúdka. Výsledky týchto vyšetrení vyhodnotil multidisciplinárny tím lekárov NOÚ a jednoznačne indikoval operáciu,“ vysvetlil riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský.
Operácia má podľa neho dva základné významy - odstrániť nález a diagnostikovať jeho pôvod v rámci histopatologického vyšetrenia. „Operácia prebehla bez komplikácií, bez väčších prekvapení. V tomto momente je pán predseda už prebratý a komunikuje so svojím ošetrujúcim personálom,“ uviedol Dolinský krátko po zákroku. Momentálne sa podľa neho bude čakať na definitívne výsledky, ktoré prezradia, čo lekári v žalúdku našli.
Nemohli odstrániť len nález
Primár Daniel Pinďák, ktorý mal operáciu šéfa parlamentu na starosti, hovorí, že išlo o ložiskový proces vo výtokovej časti žalúdka, ktorý bol kompletne odstránený. „Väčšia časť žalúdka ostala a tým, že to bolo vo výtokovej časti, tak sa nedá odstrániť len tento proces samotný, ale išla aj časť žalúdka a nahradila sa tenkým črevom. Je to štandardný výkon, ktorý sa bežne vykonáva,“ dodal Pinďák. Nad operáciou prevzal záštitu prednosta kliniky chirurgickej onkológie Juraj Pechan. Podľa neho sa na Slovensku urobí asi 2-tisíc operácií žalúdka a v rámci zákrokov, kde sa odstraňuje časť tohto orgánu, majú prvenstvo. „Pacient je v štandardnej izbe a počas operácie boli použité štandardné prostriedky, nič výnimočné, čo by nebolo dostupné hocikomu inému,“ skonštatoval Pechan.
Za Dankom sa už v najbližších hodinách chystá aj jeho osobný lekár a gastroenterológ Miloš Bubán. „Prídem ho pozrieť možno dnes alebo v stredu, prípadne neskôr, lebo po tejto závažnej operácii potrebuje v prvom rade pokoj, čo rešpektujem aj ako lekár. Hlavné je, že zatiaľ všetko dobre dopadlo,“ dodal Bubán.
Dankova operácia:
- 2 hodiny a 40 minút trval operačný zákrok
- 4 chirurgovia vrátane Juraja Pechana prednostu kliniky onkologickej chirurgie
- 2 anesteziológovia
- 1 klinický onkológ
- 1 gastroenterológ
- 4 ďalší pracovníci NOÚ
- 10 - 14 dní bude Danko hospitalizovaný v nemocnici
Najčastejšie choroby - zápal, vredy, rakoviny, reflux
Bolesti žalúdka. Strata chuti do jedla. Aj to môžu byť príznaky niektorého ochorenia žalúdka. Práve včera sa podrobil niekoľkohodinovej operácie tohto orgánu aj šéf nášho parlamentu Andrej Danko (41). Podľa gastroenterológa Miloša Bubána bol predsedovi parlamentu odstránený nález v žalúdku. O čo konkrétne ide, odhalia až laboratórne testy o niekoľko dní. Aké sú najčastejšie choroby žalúdka, ako sa prejavujú a na čo si dať pozor?
Žaludočný vred
- zápalové ochorenie, ktoré narúša sliznicu žalúdka
- pod jeho vznik sa podpisujú viaceré faktory, ako sú fajčenie, časté užívanie
liekov, dlhodobý stres či pitie nápojov svysokým obsahom kyseliny citrónovej, ktorá zvyšuje produkciu žalúdočnej kyseliny
Príznaky
- niekedy je úplne bez prejavov a pacient netuší, že trpí týmto ochorením
- únava, ospalosť
-pálivá bolesť v nadbrušku alebo pod pravým rebrom
Rakovina žalúdka
- ako a prečo vzniká, nie je presne jasné
- treba preto dôsledne myslieť na rizikové faktory ako fajčenie, zlá strava, chronické zápaly žalúdočnej sliznice
- dôležitým faktorom je aj výskyt tohto ochorenie v rodine
Príznaky
- takmer bez pozorovateľných príznakov
- niekedy sa objavuje pocit tlaku v bruchu, strata hmotnosti, únava
- po jedení sa môže vyskytovať nepríjemná bolesť
Zhubný nádor odhalí histológia
- ak má lekár podozrenie na nález v žalúdku, odporúča sa čo najrýchlejšie ho odstrániť
- toto tkanivo sa posiela na histologické vyšetrenie, ktoré preukáže či ide o zhubné alebo nezhubné tkanivo
- pri zhubnom náleze najčastejšie ide o adenokarcinóm, sarkóm či lymfóm
- v prípade malígneho nálezu je dôležité okamžite začať s liečbou, nech sa ochorenie zastihne v najranejšom štádiu.
Akútna gastritída
- ide o náhly zápal sliznice žalúdka
- často vzniká ako následok ťažkého ochorenia
- vplýva na ňu užívanie liekov, ako sú napríklad analgetiká
Príznaky
- nevoľnosť, zvracanie, tlak a bolesť v oblasti žalúdka
Pozor
- v niektorých prípadoch môže ohroziť aj život, a to vtedy, keď nastane krvácanie do žalúdka
Chronická gastritída
- môže byť spôsobená viacerými príčinami, ako je helicobakter, alkoholizmus a iné
Príznaky
- podobné ako pri akútnom zápale žalúdka
- strata chuti do jedla, pocit plnosti, nadúvanie, grganie
Iné príčiny bolesti a problémov
Miloš Bubán, gastroenterológ
- Mimo najčastejších problémov so žalúdkom sú častou príčinou ochorení aj funkčné poruchy tohto orgánu, čiže nepracuje ako má. Na ľahkú váhu netreba brať ani bolesti a príznaky vyvolané napríklad nervozitou či stresom. Hoci lekár nenájde príčinu, napríklad pred dôležitou skúškou trpí pacient hnačkou či zvracia. Ojedinelým nie je ani reflux, kedy sa žalúdočná kyselina vylučuje do pažeráka. V niektorých prípadoch sa do žalúdka vylučuje aj žlč, čo je tiež nepríjemným problémom.