Pri príležitosti 30. výročia jadrovej havárie v tejto prevádzke v čase existencie bývalého Sovietskeho zväzu to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. "Černobyľ bol tvrdou lekciou pre celé ľudstvo a do dnešného dňa má vážne následky pre životné prostredie aj pre ľudské zdravie. Rozsah tejto tragédie by však bol neporovnateľne väčší, ak by nebolo bezprecedentnej odvahy a odhodlania hasičov, vojakov, expertov a lekárov, ktorí si čestne plnili svoju profesionálnu a občiansku povinnosť. Mnohí z nich obetovali vlastné životy na záchranu iných. Právom považujeme účastníkov následkov tejto strašnej katastrofy za skutočných hrdinov a skláňame sa pred posvätnou pamiatkou obetí," uviedol Putin vo vyhlásení publikovanom na webovej stránke Kremľa.
Ukrajina si pripomína 30. výročie katastrofy v atómovej elektrárni Černobyľ. Sirény zazneli v rovnaký moment (01.23 h miestneho času), ako 26. apríla 1986 došlo k výbuchu. Havária v Atómovej elektrárni Vladimira Iľjiča Lenina, ako sa prevádzka nazývala za sovietskej éry, je dosiaľ najhoršou katastrofou svojho druhu v dejinách ľudstva. Nekontrolovateľná reakcia odtrhla masívnu strechu štvrtého reaktora a do ovzdušia sa dostal obrovský mrak rádioaktívnych látok, ktorý sa rozptýlil nad Európou.
Spomienkový obrad sa konal v meste Slavutyč, postavenom po katastrofe s účelom poskytnúť ubytovanie tisícom ľudí po evakuácii mesta Pripiať. Ukrajinský prezident Petro Porošenko sa v priebehu dňa zúčastní na pietnom podujatí neďaleko samotného miesta tragédie, v Kyjeve sa uskutoční bohoslužba pre rodiny obetí.
Hladina rádioaktivity zostáva v okolí Černobyľu stále vysoká. Aktivisti varujú, že v regiónoch Bieloruska, ktoré hraničia s Ukrajinou, sa stále rodia deti s vážnymi poruchami a veľké množstvo obyvateľov trpí neobvyklými formami rakoviny.
V roku 2010 sa začala výstavba mohutného sarkofágu s hmotnosťou 25.000 ton, ktorý prekryje betónový kryt poškodeného reaktora postavený ešte v roku tejto katastrofy.
Počet ľudí, ktorí v dôsledku černobyľskej havárie prišli o život, je predmetom dohadov. Všeobecne je známe, že pri samotnom výbuchu a záchrannej operácii zomrelo približne 30 osôb. Podľa správy OSN z roku 2005 následkom súvisiacich ochorení zomrelo približne 4000 ďalších ľudí. Organizácia Greenpeace však tvrdí, že táto bilancia je v skutočnosti omnoho vyššia.