Developeri aj veľkopodnikatelia si povolenia vybavili po zaplatení smiešnej pokuty. V Rači už tri roky bojujú proti piatim čiernym stavbám v lokalite Fixle, ktoré postavil Juraj Obermajer. Napriek tomu, že mestskej časti núkal štedrý príspevok, nemaznali sa s ním a podali trestné oznámenie. O prípade rozhodne súd. U analytika Martina Reguliho sme zisťovali, či môže tento príklad stopnúť ostatných drzých staviteľov.
Juraj Obermajer postavil v Rači päť domov bez povolení. Nový Čas už včera informoval o tom, že ho polícia obvinila z prečinu marenia výkonu úradného rozhodnutia a z prečinu neoprávneného uskutočňovania stavby. V júni ho čaká súd a hrozia mu dva roky basy. „Ak by bol stavebník odsúdený, bol by to veľký precedens. Takýchto rozsudkov nie je veľa,“ hovorí právnik Marek Benedik. Obermajer sa k obžalobe nevyjadril. Nový Čas zaujímalo, či bude prípad z Rače vzorom pre ostatné mestské časti a mementom pre stavebníkov. „Čierne stavby sú na Slovensku problém, pretože do veľkej miery sa očakáva, že tie kauzy budú zametené pod stôl. Pokiaľ sa nevytvorí pár exemplárnych príkladov, ako napríklad búranie, tak rozhodnú peniaze a sila developera. Aj hrozba väzenia môže byť strašiakom, ale musela by byť reálna,“ hovorí analytik z Nadácie F. A. Hayeka Martin Reguli.
Ako skončili ďalší hriešnici
Talapkov čierny zámok
V obci Reca postavil bez povolení obrovský zámok podnikateľ Cyril Talapka. Časť stojí aj na pozemku Železníc SR. Tie v roku ??? podali žalobu, kde žiadajú na náklady žalovaného odstrániť oplotenie, ako aj časť stavby stojacej na ich pozemku. Súd konanie o vyprataní v júni 2015 zastavil. Obec Reca na stavebníka trestné oznámenie nepodala. Starosta sa do skončenia súdu k prípadu nevyjadruje.
Beljajevova hacienda
Najznámejšiu čiernu stavbu v Devíne postavil veľkopodnikateľ Alexej Beljajev. Nakoniec mu to zlegalizovali a spolu s manželkou zaplatil pokutu 14-tisíc eur.
Širokého hotel
Luxusný hotel DoubleTree Hilton postavili pred hokejovými majstrovstvami v Bratislave narýchlo a začiatočné práce robili bez povolenia. Investorom aj zhotoviteľom stavby boli firmy Juraja Širokého. Nakoniec povolenia dostali, „trestom“ bola pokuta 30-tisíc eur.