Teraz, po viac ako dvoch rokoch, jej od bývalého zamestnávateľa prišla požiadavka, aby zaplatila dlh viac ako 385 eur. V obchode totiž vyrobili manko, na ktoré sa musia poskladať všetci zamestnanci potravín.
Veronika (23) si v rodnom Senci našla prácu ako predavačka v obchodnej sieti CBA. „Nastúpila som 1. júna 2014, pracovný pomer sa skončil po troch dňoch na základe náhlej zmeny bydliska,“ vysvetľuje. Po dvoch rokoch prišla studená sprcha. „Z advokátskej kancelárie mi oznámili, že v spoločnosti CBA bola vykonaná inventúra za obdobie od 10. 2. 2014 do 4. 3. 2015 a na základe pracovnej zmluvy a dohody o hmotnej zodpovednosti mi bola pridelená úhrada vo výške 385,46 eura,“ sťažuje sa Veronika.
Tvrdí, že v potravinách za tri dni zarobila len 60,34 eura, vymáhajú od nej šesťnásobne viac peňazí. „Nie je podľa mňa normálne, aby som za tri odpracované dni niesla zodpovednosť za škodu v tejto výške,“ sťažuje sa. Nový Čas oslovil aj firmu CBA. V potravinách zistili manko vyše 15 656 eur, 7 721 eur rozrátali na zamestnancov.
„Zákonník práce zamestnávateľovi záväzne predpisuje spôsob, ako má zistený schodok rozdeliť medzi všetkých spoločne hmotne zodpovedných zamestnancov. Veronike Melknerovej bol vypočítaný podiel na schodku podľa jej pravdepodobného hodinového zárobku,“ informovala vedúca odboru personálnej práce a miezd CBA Slovakia Želmíra Švédová. Tvrdí, že s Veronikou sa mohli dohodnúť alebo jej odpustiť manko, lenže s nimi nekomunikovala. Mladá žena si už našla aj právnika a ide sa odvolať. „Dúfam, že tú sumu nebudem musieť zaplatiť,“ dodala.
Ako sa môže brániť
"Firma môže schodok vymáhať aj s odstupom niekoľkých mesiacov, lebo pohľadávku nemá premlčanú. Pracovníčka sa môže brániť tým, že pri uzatváraní zmluvy ani pri výpovedi nebola vykonaná inventúra," hovorí právnik Juraj Bizoň.