Najviac je ohrozená úroda obľúbených jabĺk a jahôd. Nový Čas zisťoval, aký to bude mať vplyv na naše peňaženky. Zvýšia sa ceny ovocia od slovenských pestovateľov alebo naopak, pôjdu pod cenu pre konkurenčné plodiny z dovozu? Bláznivý apríl zatočil obchodnými plánmi viacerých pestovateľov. Opakované nočné mrazy sa negatívne podpísali na veľkosti či kvalite úrody.
„Najzraniteľnejšie sú jablone a jahody. Už teraz môžeme hovoriť o škode 30 - 50 % na množstve urodených plodín,“ vysvetľuje Marián Varga, predseda Ovocinárskej únie SR. Podľa meteorológov nezvrátiteľné škody spôsobí už teplota pod - 4 stupne, v apríli ich bolo niekoľko. „So zveličením by sa dalo povedať, že ovocinári najlepšie spravia, ak časť úrody rovno odvezú do liehovaru,“ vraví potravinový analytik Miroslav Spišiak.
Sady ničí aj sucho. „Nedostatok zrážok bol najvýraznejší v oblasti Podunajskej nížiny a na dolnom Ponitrí, kde je mnoho sadov,“ povedal pre Nový Čas Pavel Faško, klimatológ zo SHMÚ. „Naši pestovatelia si s tovarom, ktorý má vizuálnu chybu odberateľov na regionálnej úrovni nájdu, horšie to ale budú mať s reťazcami,“ vraví Varga.
Kto kúpi ich ovocie
Chladné počasie je pre ovocinárov strašiakom, zbaviť sa menej kvalitnej úrody im totiž robí ťažkosti. „Pestovatelia budú mať pri zníženej kvalite plodov zrejme problém s obchodnými sieťami. Tie napríklad nevykúpia jablká s priemerom menším než 55 mm,“ dodáva Spišiak, ktorý je rozhodnutý kupovať ovocie zo Slovenska, aj keby malo stáť viac.
Ako to však na vlastných peňaženkách pocítia Slováci? „Cena ovocia celkovo zrejme nestúpne, môže to tak byť iba u slovenských pestovateľov,“ vraví Ľubomír Drahovský, analytik obchodu Terno. Náklady na dopestovanie ovocia sa totiž pre slovenských ovocinárov, ktorí zainvestovali do ochrany pred mrazom, niekoľkonásobne zvýšili.
Podľa neho však môžeme očakávať, že ponuka úrody bude vyššia ako dopyt. „Ako sa situácia prejaví na cenách, je otázne. Karty by zamiešalo, ak by bol mráz nad celou Európou a trpeli by úbytkom úrody aj iné krajiny,“ dodáva.
Na trhovisku bude drahšie
Jana Glasová, analytička Poštovej banky - Úroda ovocia je základným faktorom, ktorý ovplyvňuje ceny týchto plodín na pultoch našich obchodov. V prípade, že bude tohtoročná úroda v ovocných sadoch slabšia, bude to mať vplyv aj na zvyšovanie cien týchto druhov ovocia. Vyššie náklady pestovateľov na ochranu úrody sa v konečnom dôsledku premietnu do vyšších spotrebiteľských cien.
Ceny ovocia v dôsledku menšej úrody môžu vzrásť na lokálnych trhoviskách, ale v dôsledku importu a konkurencie nemusia stúpnuť v obchodných reťazcoch. Netreba zabúdať na to, že cenový rast môže byť brzdený napríklad lacnejšou produkciou dovážanou zo zahraničia. Navyše, brzdou cenového rastu potravín aj naďalej zostáva lacná ropa, keďže plodiny treba nielen dopestovať, ale aj prepraviť do obchodov k spotrebiteľom.
V noci opäť prituhne
Štvrtok - prízemný mráz
Deň: 10 až 16 °C
Noc: 0 až -5 °C
Piatok - prízemný mráz
Deň: 14 až 19 °C
Noc: 3 až -2 °C
Sobota - prízemný mráž
Deň: 15 až 21 °C
Noc: 7 až 0 °C
Nedeľa - bez mrazu
Deň: 14 až 19 °C
Noc: 8 až 2 °C