Červenú a čiernu si volia väčšinou ľudia, ktorí sú sexuálne náruživí a obľubujú extrémne praktiky. Ale ak žijú v oblasti, kde sa vyskytujú ploštice, zrejme skončia celí doštípaní, pretože podľa amerických vedcov tento hmyz miluje práve červenú a čiernu farbu a vyskytuje sa oveľa častejšie v obliečkach týchto farieb. Podľa vedcov zas naopak ploštice nemajú rady zelenú, žltú a bielu farbu. "Neznášajú zelenú, žltú a bielu farbu, pretože tieto farby sa vyskytujú v oblastiach dobre osvetlených, kde sa ploštice pohybujú nerady," vysvetľuje doktorka McNeillová.
Čiernu majú voliť preto, že predstavuje farbu ich skrýše. Ploštice sa rady skrývajú pred svetlom v temných škárach a medzerách. Von vyliezajú v noci, keď sajú krv. Červená im je zas blízka, lebo ich vonkajšia schránka má toto sfarbenie.
Lenže výmena obliečok pri boji s plošticami nestačí. Skrývajú sa často v škárach miestnosti a vyliezajú za úplnej tmy v noci, keď žiadne farby vidieť nemôžu. Navyše zdroj potravy - teplokrvné živočíchy vrátane človeka - hľadajú podľa receptorov citlivých na teplo a zvýšenej koncentrácie oxidu uhličitého. Teda na teplo produkované telesným metabolizmom a oxid uhličitý vypúšťaný pľúcami pri dýchaní.
Výskum farieb má zmysel len pre výrobu pascí na ploštice. Tie sú najčastejšie biele, ale tím doktorky McNeillové preukázal, že účinnejšie sú pasce na ploštice vo farbe čiernej a červenej.